15:16 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Etapa favorabila

14 May, 2004 00:00 1013 Marime text

Apulum Alba Iulia - FC Farul Constanta 0-0

Fotbalistii de la Apulum Alba Iulia amenintau inaintea meciului ca nu vor intra pe teren in partida cu FC Farul Constanta, in semn de protest ca nu le-au fost platite restantele contractuale. Drept urmare, nici evolutia lor nu a fost una pe masura. Jucatorii gruparii de pe litoral erau mai motivati. Pentru ei o remiza era foarte importanta in economia evitarii retrogradarii. Sub indemnul antrenorului Ion Marin "victorii acasa, surprize in deplasare", ei au evoluat la Alba Iulia cu dorinta obtinerii unui rezultat favorabil. Chiar de egalitate. Multe ocazii nu au fost. Primul sut spre poarta s-a consemnat in minutul 32 si le-a apartinut gazdelor, prin Paleacu. Peste un minut, din pozitie favorabila, oaspetii au amenintat prin Schiopu, care a trimis un sut slab, respins de Cotora. Din nou Paleacu (39). A respins Curca. Apoi Bumb (41), peste poarta. In rest, Apulum a plimbat mingea la mijlocul terenului, iar Farul a stat la cutie, incercand sa speculeze o greseala pentru a lovi pe contraatac. Putea chiar sa plece cu o victorie daca nu irosea cateva ocazii favorabile. Baltoi (72) a facut o preluare frumoasa pe calcai, dar nu a continuat faza cu o executie la fel de frumoasa, sutand peste poarta din interiorul careului mare. L. Mihai (86) l-a gasit bine pe Gurita in careu, dar acesta s-a speriat de o victorie. In prelungiri, Usurelu a trimis si el pe langa poarta, tot din interiorul carului. In minutul 85, arbitrul Sebastian Coltescu i-a dat al doilea cartonas galben lui R. Oprea. Eliminare. Iar suporterii gazdelor si-au schimbat imediat parerea ca favoritii nu vor invinge. Au inceput sa strige "Apulum! Apulum!" si "UEFA! UEFA!". Presiunea a crescut, atingand cote maxime in minutul 90+4. Constantenii s-au strans covrig in jurul arbitrului pentru a-i reprosa un fault asupra lui Barbu. Protestele si cartonasul galben acordat lui Cristocea le-au dat senzatia ca arbitrul acordase lovitura de la 11 m in defavoarea Farului. Nu vedeau motivul, dar ce mai conta? Oricum, Coltescu nu aratase ca este chiar un produs bun al arbitrajului romanesc, asa cum il laudase seful sau, Ion Craciunescu. Pana la urma, fluierul final a adus o remiza buna pentru Farul, scor 0-0. Rezultatele etapei i-au avantajat pa "marinari" cu atat mai mult. Apulum: Cotora - Jercalau, C. Ciobanu, D. Miclea, Bumb, C. Bar - Galdean (63 Nedelea), Iurisniti, Paleacu - Vascko (63 Stanciu), Maier. Antrenor: Alexandru Paleacu. FC Farul: Curca - Farmache, Lungu, Schiopu, I. Barbu, Pascovici - I. Balan (61 Usurelu), Balasa (64 L. Mihai), R. Oprea, Cristocea - Baltoi (81 Gurita). Antrenor: Ion Marin. Cartonase galbene: Bumb, Vascko, Paleacu, C. Ciobanu / Lungu, R. Oprea (2), Pascovici, Schiopu, I. Barbu, Cristocea. Cartonas rosu: R. Oprea.Arbitri: Sebastian Coltescu - Cristian Marinescu, Costin Florescu - Vasile Lungu.Observatori: Florin Verigeanu, Dan Petrescu.