15:42 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Egali doar o repriza

21 Sep, 2004 00:00 757 Marime text

Steaua - Farul 3-1 (0-0)

Peste 12.000 de spectatori au luat loc sambata seara in tribunele stadionului "Ghencea" pentru a asista la partida etapei a saptea a Diviziei A, dintre Steaua Bucuresti, eterna favorita la titlul national, si FC Farul Constanta. Suporterii ros-albastri asteptau o victorie fara probleme a favoritilor, putini fiind cei care credeau ca Farul poate rezista in fata echipei lui Walter Zenga. Si totusi, "marinarii" au fost la un pas de a rasturna toate calculele hartiei, fiind foarte aproape de obtinerea unui rezultat bun. Echilibrul a durat aproape o ora, timp in care fotbalistii de pe litoral au dominat tactic partida, castigand lupta de la mijlocul terenului. Zeita Fortuna a fost insa, duminica seara, de partea gazdelor, care au reusit sa schimbe soarta intalnirii in numai sase minute, interval in care au inscris trei goluri. In final, oaspetii au marcat golul de onoare si meciul din Ghencea s-a incheiat cu scorul de 3-1, un rezultat pe care nimeni nu l-ar fi putut prevedea dupa primele 45 de minute. Spre surprinderea tuturor, partida a inceput in nota de dominare a oaspetilor, care inca din minutul 5 au ratat o ocazie prin Mihai Gurita. Stelistii au fost luati prin surprindere de curajul "marinarilor" si, exceptand doua suturi de la distanta (Petre Marin si Neaga), nu au prea contat in atac in prima jumatate de ora. De cealalta parte, Cristocea a ratat o mare ocazie, atunci cand a scapat in careul advers, dar sutul sau a fost respins in corner de portarul Martin Tudor. Jocul oaspetilor a redus la tacere miile de stelisti, timp de cateva minute bune in Ghencea nefiind auzite decat scandarile a aproximativ o suta de suporteri veniti de la Constanta. Devenea tot mai clar ca Farul venise in capitala pentru a obtine cel putin un egal si ca Petre Grigoras nu avea nici o intentie "sa isi apere fustita". In minutul 38, Farul este aproape de 1-0, cand mingea trimisa de Baicu, din sapte metri, trece milimetric pe langa bara portii steliste. Scor alb la finele primelor 45 de minute si Farul parea aproape de un rezultat de exceptie, care putea confirma varful de forma in care se afla "marinarii". De la cabine s-a intors insa o formatie ros-albastra complet diferita, care a reusit sa rezolve problema echipei castigatoare in numai sase minute. Cartea castigatoare a lui Zenga s-a numit Lovin, mijlocasul adus de la FCM Bacau, care a reusit sa sparga gheata in minutul 56. Steaua a beneficiat de un corner executat, bineinteles, de Florentin Dumitru, iar Lovin a inscris cu capul pe langa, pana atunci, excelentul George Curca. Dupa numai trei minute, a fost randul unui alt bacauan, Andrei Cristea, sa marcheze pentru gazde. Varful stelist a primit o pasa lunga de la Neaga, a intrat in careu si a trimis mingea in poarta Farului, printre picioarele goal-keeper-ului nostru. Farul nu a avut timp sa se trezeasca "din pumni" si, in minutul 62, Ogararu ia o actiune pe cont propriu si, depasind in viteza doi fundasi adversi, il invinge pe Curca cu un sut in coltul lung. Scor 3-0 si sansele Farului de a obtine macar o remiza au devenit egale cu zero. Petre Grigoras ii introduce pe Liviu Mihai si pe Usurelu, incercand sa dinamizeze ofensiva, dar Steaua pare imposibil de oprit. In ultimul sfert de ora, George Curca a demonstrat inca o data de ce merita sa fie in vederile lui Iordanescu, aparand suturile expediate de Bostina si Neaga. Desi condusa cu 3-0, o diferenta prea mare fata de realitatea din teren, Farul a continuat sa atace, incercand golul de onoare. Acesta vine in minutul 90, cand sutul lui Gurita, din limita careului de 16 metri, este deviat de un stelist si intra in plasa pe langa Martin Tudor. In penultimul minut de prelungire, Todoran este foarte aproape de 3-2, dar sutul sau a fost retinut de portarul Stelei. Rezultat final 3-1 si Steaua revine in lupta pentru titlul national, urcand pe locul trei in clasament, la cinci puncte de liderul FC National, dar avand si un meci mai putin disputat. Farul paraseste invinsa stadionul "Ghencea", dar jocul sau a fost unul bun, demonstrand ca echipa de pe litoral va avea un cuvant greu de spus in aceasta editie de campionat.