01:26 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Csepreghi a adus victoria „tricolorilor"

21 Sep, 2009 03:14 1017 Marime text

handbal.jpgNaţionala de handbal masculin a României s-a impus, sâmbătă, la Oradea, în faţa Ungariei, scor 31-30 (16-16), în meciul amical disputat în memoria handbalistului Marian Cozma, decedat în luna februarie. Cele două echipe au ieşit de la vestiare cu tricouri albe imprimate cu fotografia lui Maria Cozma. Înainte de intonarea imnurilor s-a ţinut un moment de reculegere în memoria handbalistului. La meci a fost prezent tatăl sportivului, Petre Cozma. Ungaria a dominat în prima repriză a meciului însă „tricolorii" au reuşit să se ţină aproape pe tabelă, astfel încât la pauză a fost 16-16. În partea a doua, niciuna dintre cele două echipe nu a reuşit să se desprindă decisiv. Finalul a fost însă dramatic. Ungaria a preluat conducerea, 30-29, când mai erau 50 de secunde. Ghionea a egalat şi întâlnirea se îndrepta spre un egal echitabil. Ungurii au scos însă portarul şi au forţat victoria. Au pierdut balonul, iar Csepreghi a adus victoria României înscriind din poartă în poartă în ultima secundă. Handbalistul român a murit pe 8 februarie, la Veszprem, după ce a fost înjunghiat mortal.