00:38 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis, egala Oltchimului doar o repriză

24 Feb, 2011 00:00 1372 Marime text
cstomis.jpgFormaţia feminină de handbal CS Tomis a pierdut ieri, la Sala Sporturilor din Constanţa, în faţa campioanei Oltchim Râmnicu Vâlcea, cu scorul de 34-25, partidă restantă din etapa a XVI-a a Ligii Naţionale.

Rămasă fără antrenor şi fără mai multe jucătoare importante, formaţia constănţeană a reuşit să se ridice în prima repriză la nivelul adversarului, chiar dacă la vâlcence au evoluat doar jucătoarele mai puţin folosite pe parcursul acestui sezon. Astfel, la pauză, tomitanele se aflau la egalitate cu una dintre cele mai puternice echipe din Europa, scor 15-15. În partea secundă, formaţia de pe litoral nu a mai reuşit să ţină pasul cu finalista ediţiei precedente a Ligii Campionilor, cedând la final cu scorul de 34-25. După acest eşec, CS Tomis rămâne pe locul 7 în clasament, cu 16 puncte, la egalitate cu HCM Baia Mare (locul 8) şi Dunărea Brăila (locul 9), însă cu un golaveraj mai bun. Următorul meci al tomitanelor în campionat este programat sâmbătă, la Zalău, în compania echipei antrenate de Gheorghe Tadici.