02:44 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Andrei Pavel, aclamat la meciul de adio

28 Sep, 2009 02:53 694 Marime text

„Cneazul" a disputat, sâmbătă, la Bucureşti, meciul său de retragere din cariera de jucător profesionist în compania tenismenului croat Goran Ivanisevic, primul câştigător din istorie al turneului Open România. Partida consta într-un singur set, însă la scorul de 5-4 pentru Pavel, croatul în vârstă de 38 de ani a anunţat că nu mai poate continua din cauza oboselii. În locul său, a intrat solistul Dan Bittman, însă numai pentru un schimb de mingi cu sportivul român. Imediat după, trupa Holograf i-a dedicat lui Pavel melodia „Să nu-mi iei niciodată dragostea", iar mai apoi, Loredana Groza a interpretat „We are the champions". De altfel, Pavel a intrat pe teren pe acordurile melodiei „Stand Up (For the champions)", în timp ce publicul prezent l-a aplaudat în picioare minute în şir. În discursul său, înaintea meciului cu Ivanisevic, Pavel a ţinut să mulţumească primului său antrenor, Radu Popescu, familiei sale şi tuturor celor care l-au susţinut de-a lungul carierei. Adversarul lui Pavel din meciul demonstrativ, Goran Ivanisevic, fost număr doi mondial, a câştigat prima ediţie a Open România, organizată în anul 1993. În vârstă de 35 de ani, Andrei Pavel şi-a anunţat retragerea din carierădupă turneul BCR Open România, care se dispută în perioada 21 - 27 septembrie, la Bucureşti. Jucătorul originar din Constanţa a câştigat, de-a lungul carierei, trei titluri ATP la simplu şi şase la dublu, adunând câştiguri totale de 5,2 milioane de dolari numai din turneele la care a participat. El este tenismenul româncu cele mai mari câştiguri din sportul alb.