10:06 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Adio, retrogradare!

20 May, 2003 00:00 709 Marime text

FC Farul Constanta - Steaua Bucuresti 2-1

Echipa constanteana a practicat un fotbal frumos in fata vicecampioanei, dovedind ca merita sa ramana in primul esalon

De la inceputul returului, FC Farul Constanta a inceput urcusul in clasament. Alternand evolutiile bune (si satisfactiile care decurgeau din acestea) cu insuccesele (si teama ca va tremura, pentru al treilea an consecutiv, de emotiile barajului), ea a reusit sa se salveze de la retrogradare cu doua etape inainte de finalul campionatului. Ajunsa cu cutitul la os, formatia de pe litoral mai avea nevoie de trei puncte pentru a scapa definitiv de aceste emotii. Iar ea le-a obtinut duminica, in meciul cu Steaua, cand a erupt, invingand cu 2-1, la capatul, poate, al celui mai bun meci din acest campionat. Impulsionati de faptul ca mentorul lor, Ion Marin, nu a pierdut ca tehnician nici o confruntare cu omologul sau stelist, Victor Piturca, "marinarii" au abordat meciul cu mult curaj. Nu s-au blocat in defensiva, ci, din contra, au hartuit apararea stelista prin atacurile lansate din picioarele lui Liviu Mihai si Badescu. Steaua, venita pe litoral fara multi dintre titulari, din cauza indisponibilitatilor, a simtit din plin socul stangaciilor propriilor jucatori, vazandu-se dominata clar de o formatie ambitioasa, poate mai ambitioasa decat s-ar fi asteptat. Cu toate acestea, vicecampioana a fost cea care a marcat prima. Ogararu, Paraschiv si Bostina au creat o faza frumoasa, ultimul inscriind cu un sut din 10 m. Oarecum sufocata de acest gol, pana la pauza Farul a dat ceva semne de slabiciune. Ce le-o fi spus antrenorul Ion Marin la pauza, numai el stie. Cert este faptul ca "alb-albastrii" si-au revenit repede in partea a doua, reusind sa faca o noua repriza buna. Am remarcat ca Pascovici creste in valoare din zi in zi, Senin evolueaza ca-n vremurile bune, cand era aspirant la tricoul national, iar Baltoi isi doreste sa revina rapid printre titulari. La polul opus, Zicu a parut obosit, Balan, ravasit, iar R. Oprea, speriat de un rezultat favorabil echipei sale. Cu picioarele pe pamant au ramas Schiopu si Usurelu, care nici acum nu au facut risipa de efort, dar si Liviu Mihai, la fel de constant ca in tot acest retur. Egalarea la 1-1 s-a petrecut in minutul 66, cand Senin a executat excelent o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, iar golul victoriei s-a marcat cu trei minute inainte de final, cand sutul lui Schiopu a fost respins de Tudor pana la Baltoi, ce a prins un voleu spectaculos sub bara. Pe final, Baltoi a fost foarte aproape de a majora scorul la 3-1, ratand o victorie si mai concludenta. Una care scoate pe FC Farul din calculele retrogradarii.FC Farul: Curca - I. Barbu, Schiopu, R. Oprea - Balan, Badescu (59 Baltoi), Usurelu (54 S. Mocanu), Senin, Pascovici - L. Mihai, Zicu (78 Thiandoum). Antrenor: Ion Marin. Steaua: M. Tudor - Ogararu, Rachita, Mutica, P. Soica - Paraschiv, Falemi, Aliuta, Bostina - Cl. Raducanu, Oprita. Antrenor: Victor Piturca.