00:39 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tenis (f) Dulgheru, in turul 2 la Roma

03 May, 2010 21:55 1334 Marime text

dulgheru.jpgAlexandra Dulgheru s-a calificat, luni, în turul doi al turneului de la Roma (Italia), dotat cupremiiîn valoare totală de două milioane de dolari, după ce a învins-o pe reprezentanta gazdelor, Sara Errani (36 WTA), cu scorul de 2-6, 6-1, 6-4, într-un meci de 2 ore şi 6 minute., informează Mediafax.

În setul trei, Dulgheru, locul 43 WTA, a condus cu 3-0 şi a servit pentru meci la 5-3, însă Errani a revenit de fiecare dată. Aceasta a fost cea de-a treia victorie a Alexandrei Dulgheru în meciurile cu Errani, după cele de la Varşovia (2009) şi Barcelona (2010).
Pentru calificarea în turul doi al competiţiei italiene, Dulgheru şi-a asigurat 70 de puncte WTA şi un cec în valoare de 10.275 de dolari. În turul secund, Dulgheru va juca împotriva favoritei numărul 3, rusoaica Dinara Safina.