14:00 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Un vis devenit realitate HC Municipal s-a calificat in semifinale

23 Feb, 2004 00:00 877 Marime text

HC Municipal Constanta - HC Minaur Baia Mare 35-29

Cele doua echipe au facut o buna propaganda handbalului romanesc, practicand un joc frumos * Prima repriza a fost mai echilibrata, in cea de-a doua echipa noastra marsand pe teren, fiind momente cand a condus si cu sapte goluri pe tabela * Marti, la sediul EHF, de la Viena, va avea loc tragerea la sorti a meciurilor din faza semifinalelor "Challenge Cup"

Formatia masculina de handbal HC Municipal Constanta s-a calificat ieri in semifinalele "Challenge Cup", trecand de HC Minaur Baia Mare cu scorul de 35-29, dupa ce in partida tur, din deplasare, obtinuse o remiza importanta, 28-28. Ca si in meciul tur, gruparea pregatita de Aihan Omer si Eden Hairi a facut si ieri un meci foarte bun. La fel si adversara sa, rezultand astfel o partida agreabila, apreciata de cei 3000 de spectatori prezenti in Sala Sporturilor, care au incurajat frenetic gruparea de pe litoral. Chiar daca diferenta de scor este de sase goluri, misiunea jucatorilor nostri nu a fost una usoara. Ei si-au adjudecat victoria gratie jocului practicat in repriza a doua a intalnirii. Prima parte a meciului a fost echilibrata, cu dese rasturnari de scor. Oaspetii au preluat conducerea la 2-3 (6), HC Municipal a egalat la 6-6 (17), dar HC Minaur a avut din nou avantaj, la scorul de 6-7. Omul meciului, portarul Ionut Stanescu a aparat senzational in cateva faze (inclusiv o lovitura de la 7 m), in timp ce la cealalta poarta pivotul Silviu Baiceanu marca goluri aproape imposibile, asa incat HC Municipal a preluat conducerea la 8-7. A avut si un avantaj si de patru goluri, pauza consfintind un rezultat favorabil constantenilor, 16-13. Avantajul era unul important, dar calificarea inca se juca. La cabine, Aihan Omer le-a cerut elevilor sai sa ramana "montati", sa nu se creada dinainte invingatori. Drept urmare, partea a doua le-a fost la discretie. Sustinuti de un public admirabil, handbalistii nostri au facut senzatie in Sala Sporturilor. Stanescu a inchis din nou bine poarta, rolul golgheterului acestei a doua parti revenindu-i lui George Buricea. Avantajul s-a marit chiar si la sapte goluri (24-17, 25-18, 29-22), finalul gasind echipa noastra desprinsa la o diferenta de sase goluri (35-29). In ultimele minute ale partidei, spectatorii s-au ridicat in picioare si au aplaudat performanta reusita de HC Municipal, una istorica pentru handbalul constantean si extrem de importanta pentru cel romanesc. In urma acestei calificari in semifinale, formatia noastra si-a indeplinit unul dintre obiectivele impuse inaintea inceperii sezonului, iar acum incearca sa-si imbunatateasca performanta, fortand o calificare in finala "Challenge Cup". Marti, ea va afla cine care ii va fi adversara in acest penultim act al competitiei. HC Municipal: I. Stanescu, M. Popescu - portari; M. Stavrositu (2), Fl. Nicolae (5), G. Buricea (9), S. Baiceanu (7), L. Toma (6), D. Ali (1), Ad. Racovitan, D. Sania, P. Giotoiu, B. Soldanescu, I. Saulescu (5), I. Oselinsche - jucatori de camp. HC Minaur: Al. Nataliuk, T. Marchis - portari; Al. Irimescu (6), C. Sacaleanu (1), G. Nedelcu, M. Kovacs, Al. Mocanu, B. Cosma, I. Varady, V. Ghionea (4), B. Mihai, A. Bondar (2), Z. Cristian (9), Al. Sabou (7) - jucatori de camp.