19:55 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Mergea și Bopanna au pierdut în sferturile de finală la US Open

09 Sep, 2015 20:19 1337 Marime text

Perechea de tennis formată din Florin Mergea și Rohan Bopanna, cap de serie numărul șase, a fost învinsă astăzi de cuplul Dominic Inglot și Robert Lindstedt, cu 7-6 (2), 6-3, în sferturile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului de tenis US Open, ultimul de Mare Șlem al anului. Turneul are loc la arenele Flushing Meadows din New York.

Partida nu a fost una ușoară. Astfel, primul set a fost unul echilibrat, în care ambele perechi au mers cu serviciul până în tiebreak, unde Inglot și Lindstedt s-au impus cu 7-2.

În cel de-al doilea set, perechea britanico-suedez a condus ostilitățile, iar la 4-3 în favoarea sa a reușit un break ce a rupt echilibrul.

Românul Mergea și colegul său Bopanna au avut apoi patru mingi de break la 5-3 pentru adversari, dar le-au ratat pe toate, fiind eliminați, după o oră și 20 de minute.

Cei doi, Florin Mergea și Rohan Bopanna, vor primi un cec de 67.675 dolari și 360 de puncte ATP.

Sursa foto: nadiacomaneci.eu