13:37 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a câșigat finala turneului ITF de la Bertioga

31 Jan, 2016 18:36 2545 Marime text

Potrivit site-ului Federaţiei Internaţionale de Tenis, Sorana Cîrstea, locul 243 în clasamentul WTA, a câştigat, astăzi, finala turneului ITF de la Bertioga. Astfel a învins-o pe Catalina Pella din Argentina, locul 503 WTA, cu scorul final de 6-1, 6-7 (4), 6-3.

Ultimul succes al Soranei Cîrstea se înregistrase în octombrie 2011, în turneul ITF cu premii în valoare de 50.000 de dolari de la Limoge (Franţa).

Cîrstea a câștigat la Bertioga după două ore şi 17 minute de joc.

Turneul de la Bertioga este dotat cu premii totale în valoare de 25.000 de dolari, iar România a înregistrat un succes şi în proba de dublu, prin Cristina Dinu, campioană alături de Indy de Vroome la capătul unei partide disputate vineri.

Sorana Cîrstea a obţinut al optulea titlu ITF al carierei, la simplui, notează cei de la antena3.ro. Jucătoarea din Târgovişte mai are nouă trofee ITF la dublu, un titlu WTA la simplu (2008, la Taşkent) şi patru titluri WTA la dublu.

Sursa foto: fanatik.ro