06:17 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cristina Neagu, Mihai Popescu şi HCM Constanţa- în top handbal 2010

25 Dec, 2010 17:42 1616 Marime text

Federaţia Română de Handbal (FRH) a desemnat-o, astăzi, cea mai bună handbalistă a anului din România pe Cristina Neagu. În ce priveşte băieţii, premiul a fost acordat lui Mihai Popescu, portarul naţionalei masculine, dar şi a campioanei României, HCM Constanţa.

În vârstă de 22 de ani, Cristina Neagu a câştigat, alături de naţionala României, medalia de bronz la Campionatul European din Danemarca şi Norvegia 2010. Tot la europene, Neagu şi-a adjudecat şi titlul de golgheter, cu 53 de reuşite, dar şi pe cel de cea mai bună pasatoare. În cele din urmă, românca a fost inclusă şi în echipa ideală a turneului, fiind desemnată cel mai bun inter dreapta al competiţiei.

De asemenea, în 2010, alături de echipa de club Oltchim Râmnicu Vâlcea, Neagu a câştigat campionatul intern şi a disputat finala Ligii Campionilor.

Cristina Neagu se află şi în cursa pentru cea mai bună handbalistă din lume, premiu oferit de Federaţia Internaţională de Handbal (IHF).