04:07 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie cu Naomi Osaka şi calificare în sferturi Simona Halep şi-a egalat cea mai bună performanţă la Australian Open

23 Jan, 2018 00:00 1971 Marime text
Parcursul triumfal al Simonei Halep la Australian Open continuă. Jucătoarea aflată pe locul întâi în clasamentul mondial de tenis şi-a egalat ieri cea mai bună performanţă de la primul turneu de Grand Slam al anului, calificându-se pentru a treia oară în sferturile de finală, după ediţiile din 2014 şi 2015.

Principala favorită a întrecerii de la Antipozi a acces acum în sferturi după victoria din optimi contra japonezei cu rădăcini haitiene Naomi Osaka (72 WTA), scor 6-3, 6-2. Dacă în partida din „16“-imi cu Lauren Davis (SUA, 76 WTA), constănţeanca se impusese cu 4-6, 6-4, 15-13, la capătul unei lupte titanice, întinsă pe durata a trei ore şi 45 de minute, meciul cu Osaka a durat mult mai puţin, doar 79 de minute.

„E bine că meciul a fost mai scurt. Nu m-am putut odihni bine noaptea, iar glezna este încă inflamată, în urma accidentării din turul întâi. Am reuşit să dorm doar două ore înainte de meci. În aceste condiţii, e bine că mi-am găsit ritmul în timpul partidei. La accidentarea de la gleznă nu mă mai gândesc. Am câştigat meciuri şi aşa. Cred că m-am obişnuit cu durerea. O simt, dar o pot controla“, a declarat Simona Halep, care va primi în jur de 287.000 de euro pentru calificarea în sferturi.

În această fază, constănţeanca se va duela, miercuri, cu jucătoarea din Cehia Karolina Pliskova (6 WTA), care a învins-o pe compatrioata sa Barbora Strykova (24 WTA) cu 6-7, 6-3, 6-2. Dacă va atinge semifinalele, Simona o va avea adversară pe Angelique Kerber (Germania, 16 WTA) sau pe Madison Keys (SUA, 20 WTA).

Sursa foto: ZIUA de Constanţa