11:20 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tenis de masă LPS „Nicolae Rotaru“ Constanța, vicecampioană națională la categoria Under-15 (GALERIE FOTO + DOCUMENT)

29 Mar, 2024 10:34 788 Marime text

Campionatul Național de tenis de masă, categoria de vârstă Under-15, care este în desfășurare la Arad, i-a adus formației feminine LPS „Nicolae Rotaru“ II Constanța medalia de argint.

Din echipa care a devenit vicecampioană națională au făcut parte Crina Buhaciuc, Inna Lescinscaia și Alexandra Stoian (antrenor, Timea Urszuly).
Pe podium au mai urcat CSA Steaua București – echipa medaliată cu aur, CSM Moinești I și CSM Cluj-Napoca – care au cucerit bronzul.

În finală, CSA Steaua a învins LPS II cu 3-0. Până în ultimul act, echipa de pe litoral a trecut pe tablou de LPS I (în sferturi, cu 3-1) și de CSM Cluj-Napoca (în semifinale, cu 3-2), după ce în optimi a avut liber. În această etapă, LPS I a învins CN Alexandru Vladuță Rm. Sărat cu 3-1.

În final, LPS „Nicolae Rotaru“ I Constanța (Daria Grigorenco, Letiția Petculescu, Sara Barbu; antrenor, Iulia Caragea) s-a clasat pe locul cinci pe țară.

De asemenea, echipa de băieți (Casian Măgura, Larian Măgura, Radu Purcărea) s-a situat în zona locurilor 9-16.

Felicitari tuturor sportivilor si antrenorilor care au reprezentat Constanța!, este mesajul de pe pagina de Facebook „Tenis de Masă Constanța“.

Competiția de la Arad continuă în aceste zile cu probele individuale.

Sursa foto: Facebook (Tenis de Masă Constanța, Iulia Caragea)

CSM Constanța, parcurs continental de senzație!
Viorel Filimon - „Participarea în ETTU Europe Cup Women, o experiență importantă“ (GALERIE FOTO)