16:15 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep va pierde începând de mâine locul 2 în clasamentul WTA. Ce sportivă a întrecut-o

19 May, 2019 15:58 1662 Marime text
Tenismena din Constanța, Simona Halep va pierde începând de mâine locul 2 în clasamentul WTA.

Simona Halep a fost detronată de sportiva din Cehia, Karolina Pliskova care a câștigat trofeul la turneul de la Roma.

Sportiva din Cehia a învins-o în ultimul act al competiției pe Johanna Konta scor 6-3; 6-4 și va urca pe locul 2 în clasamentul WTA..

Simona Halep, cu 5533 de puncte se va clasa pe locul al treilea, iar Pliskova va avea 5685 de puncte în clasamentul WTA.

De menționat că, pentru stabilirea capilor de serie la Roland Garros se va lua în considerare clasamentul de luni, 20 mai.

Reamintim că, Simona Halep are de apărat trofeul la Roland Garros și implicit 2000 de puncte.