15:58 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep și Sorana Cârstea se duelează diseară la Indian Wells

15 Mar, 2022 10:55 2531 Marime text
  • Constănțeanca ocupă poziția a 26-a în clasamentul mondial, iar Sorana e a 27-a.

Meci deosebit de interesant în această seară, în optimile turneului WTA 1000 de la Indian Wells (SUA), între Simona Halep și Sorana Cârstea, primele două românce din clasamentul mondial.

Constănțeanca ocupă poziția a 26-a, iar Sorana e a 27-a.

Confruntarea, care începe la ora 20.00 și e transmisă în direct de Digi Sport 2, e și una a orgoliilor. În cazul unei victorii, Sorana Cârstea o va depăși în clasament pe Simona, care, de aproape opt ani, e cea mai bine clasată româncă din ierarhia WTA.

La capitolul întâlniri directe, conduce însă Sorana Cârstea, cu 2-1. Aceasta s-a impus în 2008 (3-6, 6-3, 6-1 în sferturile turneului ITF de la București) și în 2010 (6-2, 6-4 în calificări la Cincinnati), pe când Simona a câștigat partida jucată în optimi la Marbella, tot în 2010, scor 6-4, 7-6.

Învingătoarea din meciul Halep - Cârstea se va duela în sferturi cu cine câștigă întâlnirea Petra Martic (Croația, 79 WTA) - Ludmilla Samsonova (Rusia, 32 WTA).

Sursa foto: ZIUA de Constanța