19:23 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep și-a aflat adversara din semifinalele turneului WTA de la Madrid. Pe cine va înfrunta sportiva din Constanța

09 May, 2019 18:21 1409 Marime text
Tenismena din Elveția, Belinda Bencic va fi adversara Simonei Halep în semifinalele turneului de la Madrid (WTA), dotat cu premii totale în valoare de 7.021.128 dolari, după ce a trecut joi în sferturi de japoneza Naomi Osaka, liderul mondial, 3-6, 6-2, 7-5, informează Agerpres.ro

Belinda Bencic, locul 18 WTA, s-a impus după două ore şi 11 minute. Bencic a învins-o în martie pe Osaka în optimi de finală la Indian Wells.

Simona Halep, numărul trei mondial, a eliminat-o joi pe australianca Ashleigh Barty (9 WTA) cu 7-5, 7-5.

În februarie, Bencic s-a impus în faţa lui Halep (4-6, 6-4, 6-2) în sferturile turneului de la Dubai, care s-a încheiat cu victoria jucătoarei elveţiene.

Bencic are 2-1 în meciurile directe cu Halep. Românca a învins în 2014 în turul al treilea la Wimbledon, cu 6-4, 6-1, iar Bencic a profitat de abandonul Simonei în finala de la Toronto, în 2015, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0.

Halep este campioană la Madrid în 2016 şi 2017.