09:39 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep și-a aflat adversara din optimile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells. Pe cine va înfrunta

11 Mar, 2019 09:23 1504 Marime text
Tenismena din Constanța, Simona Halep, numărul doi mondial, o va înfrunta pe cehoaica Marketa Vondrousova în optimile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells (California/SUA), dotat cu premii în valoare de 9.035.428 dolari, după ce aceasta a trecut duminică de letona Jelena Ostapenko în trei seturi, cu 4-6, 6-3, 6-4, conform Agerpres.ro

Halep, a doua favorită a competiţiei, s-a impus în două seturi în faţa ucrainencei Katerina Kozlova, cu 7-6 (3), 7-5.

Vondrousova (19 ani, 61 WTA) a avut nevoie de două ore şi 2 minute pentru a câştiga meciul cu fosta campioană de la Roland Garros (21 ani, 22 WTA). Cehoaica a reuşit 5 aşi, dar a şi comis 8 duble greşeli, în vreme ce Ostapenko a avut 7.

Halep şi Vondrousova vor fi adversare în premieră, marţi, în optimile turneului californian.

În alt meci jucat duminică, în turul al treilea, americanca Serena Williams (37 ani) a abandonat la scorul de 6-3, 1-0 pentru Garbine Muguruza, din cauza ameţelilor a şi a oboselii. Fostul lider mondial a cerut intervenţia medicului după ce a pierdut primul set, a mai jucat un ghem, dar în cele din urmă a fost forţată să renunţe. Serena începuse foarte bine meciul, a condus cu 3-0, dar a pierdut apoi şase ghemuri la rând.

Organizatorii au explicat că motivul oficial al abandonului americancei a fost 'un virus'', fără a oferi alte detalii. Serena Williams a indicat într-un comunicat că nu s-a simţit bine încă dinaintea meciului.

Rezultatele înregistrate duminică în turul al treilea la simplu feminin:
Kiki Bertens (Olanda/N.7) - Johanna Konta (Marea Britanie) 7-6 (12/10), 6-4
Garbine Muguruza (Spania/N.20) - Serena Williams (SUA/N.10) 6-3, 1-0 (abandon Serena Williams)
Qiang Wang (China/N.18) - Elise Mertens (Belgia/N.16) 7-6 (7/4), 6-7 (4/7), 6-3
Bianca Andreescu (Canada) - Stefanie Voegele (Elveţia) 6-1, 6-2
Elina Svitolina (Ucraina/N.6) - Daria Gavrilova (Australia) 7-5, 6-4
Ashleigh Barty (Australia/N.12) - Jennifer Brady (SUA) 6-3, 6-2
Marketa Vondrousova (Cehia) - Jelena Ostapenko (Letonia/N.22) 4-6, 6-3, 6-4
Simona Halep (România/N.2) - Katerina Kozlova (Ucraina) 7-6 (7/3), 7-5