23:55 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep s-a calificat în turul trei la Australian Open, după o revenire de senzaţie în meciul cu Ajla Tomljanovic!

10 Feb, 2021 12:59 3613 Marime text

• Campioana din Constanţa a învins-o pentru a patra oară din tot atâtea meciuri pe sportiva australiană.

Simona Halep a susţinut astăzi meciul din turul doi de la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului.

Aflată pe locul doi în clasamentul mondial şi a doua favorită a întrecerii de la Antipozi, campioana din Constanţa s-a duelat cu o sportivă din Australia, Ajla Tomljanovic (72 WTA), pe care o învinsese în toate cele trei confruntări anterioare dintre cele două din circuitul profesionist.

Şi al patrulea duel, acum, i-a revenit Simonei, meciul având însă o desfăşurare uluitoare!

Tomljanovic a câştigat primul set cu 6-4, apoi constănţeanca şi l-a adjudecat pe al doilea cu acelaşi scor.

S-a intrat astfel în decisiv şi se părea că sorţii îi vor surâde sportivei din Australia, care s-a distanţat la 5-2!

Simona a revenit însă senzaţional şi s-a impus în setul trei cu 7-5, câştigând partida.

Mi-am dorit mult să câştig această partidă. A fost mai greu decât m-am aşteptat, cu toate că ştiam cum joacă Ajla, cu lovituri puternice. Sunt foarte fericită. Am arătat că sunt puternică, deţi, în timpul meciului am avut şi momente în care nu eram foarte optimistă. Mă bucur că finalul partidei mi-a dat prilejul să zâmbesc, a declarat Simona Halep la finele confruntării.

În turul trei, Halep o va întâlni pe rusoaica Veronika Kudermetova (36 WTA).

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanţa