23:38 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open

27 Jan, 2020 08:20 2111 Marime text
Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat, luni, la Melbourne, în sferturile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după 6-4, 6-4 cu belgianca Elise Mertens, cap de serie numărul 16.

Halep (28 ani), a patra favorită, s-a impus după o oră şi 37 de minute în faţa numărul 17 mondial (24 ani), la capătul unui meci foarte disputat şi de mare calitate.

Simona Halep, campioană la Roland Garros în 2018 şi la Wimbledon în 2019, şi-a asigurat un cec de 525.000 de dolari australieni şi 430 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe câştigătoarea dintre estoniana Anett Kontaveit, cap de serie numărul 28, şi poloneza Iga Swiatek.

UPDATE:

În sferturi, Halep o va întâlni pe Anett Kontaveit, care a învins-o pe Iga Swiatek, scor 6-7, 7-5, 7-5. Partida a fost programată miercuri dimineață.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța