21:11 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Simona Halep s-a calificat în semifinală la Toronto

12 Aug, 2022 22:14 1587 Marime text

Simona Halep e de neoprit la turneul WTA 1.000 de la Toronto.

După încă un meci câștigat în două seturi, în această seară, constănțeanca de 30 de ani, clasată pe locul 15 în clasamentul mondial, s-a calificat în semifinală.

Simona a dispus în sferturi de americanca de 18 ani Coco Gauff (11 WTA), scor 6-4, 7-6(2).

A fost a patra victorie a fostului lider mondial (fără set cedat), din tot atâtea confruntări cu tânăra jucătoare din SUA.

În semifinală, Simona Halep se va duela cu învingătoarea din partida Jessica Pegula (7 WTA) - Yulia Putintseva (46 WTA).

UPDATE:

În penultimul act, Simona o va înfrunta pe americanca Jessica Pegula, care a trecut cu 6-3, 6-3 în sferturi de Yulia Putintseva.

Acesta va fi primul meci dintre Halep și Pegula în circuitul profesionist.

Partida a fost programată sâmbătă, 13 august, de la ora 20.00, în direct la Digi Sport 3.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (Citi Open)