15:11 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Simona Halep a avansat în turul secund la Madrid

30 Apr, 2021 16:56 3268 Marime text

• Jucătoarea constănţeană s-a impus în două seturi în faţa sportivei din Spania Sara Torribes Tormo.

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în turul doi al turneului de la Madrid, după ce a învins-o în runda inaugurală pe jucătoarea din Spania Sara Torribes Tormo (46 WTA).

Campioana din Constanţa a câştigat setul întâi fără drept de apel, cu 6-0, după 28 de minute de joc, şi a avut 5-1 în setul doi, însă nu a încheiat rapid conturile şi aici, pentru că adversara sa a avut o revenire spectaculoasă şi a egalat la 5!

În cele din urmă, Simona a câştigat cu 7-5 setul şi a avansat în runda următoare, în care va întâlni câştigătoarea dintre dintre Magda Linette (Polonia, 48 WTA) și Saisai Zheng (China, 57 WTA).

UPDATE 2:

Meciul Simona Halep - Saisai Zheng se dispută duminică, 2 mai, de la ora 18.00, în direct la Digi Sport 2.

UPDATE 1:

Simona o va întâlni în turul doi pe Saisai Zheng, cea care a trecut de Magda Linette cu 6-2, 3-6, 6-1.

Partida Halep - Zheng e programată duminică, 2 mai.

Constănţeanca e în avantaj în faţa chinezoaicei la capitolul partidelor directe.

Cele două s-au întâlnit anterior de două ori şi de fiecare dată a câştigat Simona: 6-2, 6-2 în 2015 la Shenzhen şi 7-5, 6-0 în 2018 la Wimbledon.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanţa