03:40 11 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep a abandonat în turul doi al turneului de la Washington. Probleme pentru constănțeancă

04 Aug, 2022 09:19 1648 Marime text

Simona Halep a întâlnit-o în turul doi (optimi de finală) al turneului Citi Open, de la Washington, pe Anna Kalinskaya, iar cea care a mers mai departe, în sferturi, este sportive din Rusia.

Aflată pe locul 16 WTA și cap de serie numărul 3 în SUA, constănțeanca a avut probleme mari cu căldura, iar în setul secund, la scorul de 7-5, 2-0 pentru adversara sa (ocupanta poziției 71 în ierarhia mondială), nu a mai putut continua partida, abandonând.

Dacă ajungea în turul trei, Simona se duela pentru accederea în semifinale cu învingătoarea din partida Lin Zhu (China, 97 WTA) - Kaia Kanepi (Estonia, 37 WTA și favorită 6).

Prezența în optimile City Open i-au adus Simonei Halep un premiu de 4.100 de dolari și 30 de puncte în clasamentul WTA.

Sursa foto: Facebook (Citi Open)