17:52 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Robert Băceanu, trei goluri în victoria cu 9-0 a FC Viitorul Under-17

24 Feb, 2021 00:00 3049 Marime text
  • O victorie, un egal şi o înfrângere este bilanţul echipelor de juniori ale FC Viitorul din trei meciuri test jucate pe teren propriu.
  • Adversarele FC Viitorul au fost echipe de la FC Farul Constanţa şi Academica Clinceni.
  • În toate cele trei partide s-au înscris 17 goluri.

Noi meciuri de verificare pentru echipele de junori ale FC Viitorul. În complexul Academiei Hagi, de la Ovidiu, formaţiile Under-17 (jucători născuți după 1 ianuarie 2004), Under-16 (jucători născuți după 1 ianuarie 2005) și Under-15 (jucători născuți după 1 ianuarie 2006) şi-au testat forţele cu adversarii, iar bilanțul FC Viitorul a fost de o victorie, un egal și o înfrângere.

FC Viitorul U-17 a întâlnit FC Farul U-19, de care a dispus cu 9-0 (4-0). Au marcat Robert Băceanu (3, 52, 60), Adrian Caragea (20), Ștefan Duțu (32), Denis Bujor (38, 87) şi Andreas Știubea (81, 90). Antrenorii FC Viitorul, Nicolae Roşca şi Liviu Ştefan, au mizat pe: Dincă (60 Munteanu) - Curea (46 Sulițanu), Martinovic (65 Marin), Osman (65 Răducioiu), Nogai (35 Hondorocu; 65 Maftei) - Bujor (46 Stancu), Duțu (46 Neicu), Toader (65 Radaslavescu ) - Malama (60 Bujor), Băceanu (65 Agafiței), Caragea (46 Știubea). S-au jucat două reprize a câte 45 de minute.

Dublă Adrian Mazilu

FC Viitorul U-16 s-a duelat cu echipa similară de la Academica Clinceni, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 2-2 (1-1). Pentru formaţia constănţeană a marcat Adrian Mazilu (32, 60), oaspeţii replicând prin Mario Vieru (43) şi Alex Burcea (50 - din penalty). Partida a avut o durată de 90 de minute (două reprize a câte 45 de minute). FC Viitorul U-16 (antrenor, Ionuț Mihu) a jucat cu: Cimpoeșu - Cocot, Fătu, Ștefănescu (55 Gică), Borza - Dulcea (65 Băsceanu), Chiper, Banu (65 Chihaia) - Mazilu (65 Păcuraru), Tronea (62 Sandu), Sali (62 Cocoș).

Au condus la pauză

O confruntare Viitorul - Academica Clinceni a fost şi la Under-15, de data aceasta victoria aparţinându-i echipei ilfovene, după ce gazdele au condus la pauză. Academica s-a impus cu 3-1 (0-1), golul FC Viitorul aparţinându-i lui Bogdan Popovici (35). În cele două reprize a câte 40 de minute, pentru FC Viitorul U-15 (antrenor, Ştefan Sandu) au evoluat: Cadar (50 Micu) - Raftu (10 Căpitanu), Dumitra, Gică (50 Cornei), Gordin (50 Burlacu) - Leonte (50 Nechifor), Cercel (50 Marchidan), Popovici - Păcuraru (50 Doicaru), Cocoș (41 Alexandru; 60 Somandru), Băsceanu (50 Cernescu).

În Secţiunea Galerie Foto a acestui articol găsiţi mai multe imagini de la cele trei meciuri amicale.

Sursa foto: Academia Hagi

Citeşte şi:

Gloria Albeşti a învins FC Viitorul Under-17 într-un meci amical

Juniori ai FC Viitorul, victorie şi egal în două amicale cu echipele Academicii Clinceni