16:54 01 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie la penalty-uri în sferturi Echipa Under-18 a Farului Constanța, în semifinalele Cupei de Tineret

06 Apr, 2023 09:31 1363 Marime text

Formația Under-18 a Farului Constanța s-a calificat în semifinalele Cupei de Tineret.

Antrenată de Ștefan Sandu și Liviu Ștefan, echipa de pe litoral a evoluat în sferturi pe terenul Poli Iași U-18, în fața căreia s-a impus în urma loviturilor de departajare.

Scorul la finalul timpului regulamentar a fost 1-1, gazdele deschizând scorul prin Robert Niamțu, în minutul 27, iar constănțenii egalând prin Robert Băceanu în minutul 75.

La loviturile de departajare, Farul U-18 a avut nervii mai tari și s-a impus cu 4-2, obținând calificarea în semifinalele Cupei de Tineret.

Penalty-uri:
Seria 1: 1-2 Băceanu, ratare Hrib (șut pe lângă)
Seria 2: ratare Duțu (apără portarul), ratare Niamțu (apără Răfăilă)
Seria 3: 1-3 Costea, 2-3 Stefanovici
Seria 4: 2-4 Aioanei, 3-4 Ciaun
Seria 5: 3-5 Băsceanu

Pentru Farul U-18 au evoluat: Răfăilă - Cornei, Duțu, Burlacu, Răduța (46 Aioanei) - Popovici, Cocot, Costea - Păcuraru (46 Băsceanu), Nemțanu, Tronea (46 Băceanu). Rezerve neutilizate: Maer - Pariza, Nechifor, Dulcea.

Cupa de Tineret, rezultate sferturi de finală:

FCSB U18 - FC Botoșani U18 7-6 după penalty-uri
CFR Cluj U18 - Universitatea Craiova U18 3-2
FC Argeș U18 - Viitorul Cluj U18 3-1
Poli Iași U18 - Farul U18 3-5 după penalty-uri.

În semifinalele Cupei de Tineret, Farul U-18 va primi vizita echipei FC Argeș U-18, partida fiind programată miercuri, 12 aprilie, de la ora 12.00.

Cealaltă partidă din semifinale este FCSB U18 - CFR Cluj U18 (26 aprilie, ora 12.00).

Sursa foto: Academia Hagi