07:49 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Primul amical din Antalya Viitorul a remizat cu echipa de pe locul cinci din prima ligă a Serbiei

27 Jan, 2013 22:22 1633 Marime text
viitorul1.jpgFC Viitorul a remizat, 0-0, în primul meci amical din Antalya, susținut, aseară, cu echipă FK Rad Belgrad (locul cinci în prima ligă din Serbia). Meciul s-a jucat la baza sportivă Kremlin din Lara. Antrenorul echipei constănțene, Cătălin Anghel, a început meciul în alcătuirea: Vâtcă - Larie, Bejan, Mladen, Toșca - Benzar, Nikolov, Dică - Cârstocea, Gavra, Cristocea. După pauză au mai jucat Șerban, Puțanu, L. Turcu, Țâru, Mitache, Nazâru, Târnovan, Lazăr, Cl. Herea, Vaștag, Tănase, Rusu și Mitriță.

Viitorul s-a aflat la cârma meciului în prima parte, însă Lazăr (16), Dică (36, din lovitură liberă) și Cristocea (40) au ratat deschiderea scorului. După pauză, constănțenii s-au menținut în terenul advers, dar tot n-au găsit drumul spre gol. Cele mai mari ocazii le-au irosit Tănase (81) și Lazăr (90 plus 2, care a ratat din 6 m), în vreme ce Rad Belgrad a avut o bară în minutul 81, de altfel singura situație periculoasă a sârbilor.

Viitorul va disputa următorul amical pe 31 ianuarie, în compania echipei clasate pe locul șase în prima divizie din Croația, RNK Split.

Sursa foto: Academia Hagi