02:27 11 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Performanțe constănțene, în raportul Federației Române de Tenis. Simona Halep, cea mai bună jucătoare a anului

06 Dec, 2019 00:00 1781 Marime text

Federația Română de Tenis și-a publicat raportul de activitate pe anul 2018, iar la capitolul rezultatelor sportive remarcate figurează și cele ale mai multor reprezentanți ai Constanței, Simona Halep, Ștefan Paloși și Selma Cadâr.

La „succese românești“, sunt amintite realizările Simonei Halep, care „a primit titlul de campioană mondială din partea ITF pentru performanțele deosebite din anul 2018, precum și titlul de cea mai bună jucătoare a anului din partea WTA“. De asemenea, Ștefan Paloși și Filip Cristian Jianu au câștigat medaliile de aur în proba de dublu a Campionatului European Under-18, competiție la care Selma Ștefania Cadar și Andreea Prisăcariu au devenit vicecampioane continentale la dublu.

De asemenea, Selma Cadâr s-a clasat pe locul cinci la dublu la Jocurile Olimpice de Tineret.
„Simona Halep reușește să câștige pentru prima dată în cariera ei un titlu de Grand Slam, impunându-se la Roland Garros. Tot în 2018, a jucat și finala turneului de Grand Slam Australian Open“, se mai arată despre campioana constănțeană, la capitolul „rezultate extraordinare“.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța

Ştefan Paloşi, din Constanţa, campion european la tenis! Selma Cadâr, medaliată cu argint (galerie foto)