18:30 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Naționala României, primele puncte în grupa din Liga Națiunilor, după victoria cu Finlanda

12 Jun, 2022 00:04 2177 Marime text
  • Atacantul George Pușcaș, pasă de gol, dar și penalty ratat.

Echipa națională de fotbal a României a obținut prima victorie (și, în același timp, primele puncte) în grupa din Liga Națiunilor, 1-0 pe teren propriu, în Giulești, cu Finlanda.

Succesul tricolorilor a fost, totodată, primul al selecționerului Edward Iordănescu pe banca reprezentativei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Bancu, în minutul 30, după o centrare a lui Pușcaș, cel care, anterior, în minutul 16, ratase un penalty.

România (selecționer, Edward Iordănescu) a jucat cu: 1. Niță – 2. Rațiu, 6. Chiricheș-cpt., 15. Burcă, 11. Bancu – 20. Olaru (5. Crețu, 68), 14. M. Marin, 8. Cicâldău (18. R. Marin, 69) – 22. Sorescu (13. Mihăilă, 79), 9. Pușcaș, 7. Oct. Popescu (4. Hanca, 54).

Portarul Farului Constanța, Marian Aioani, a fost rezervă neutilizată.

În celălalt meci din etapă în grupa României, Muntenegru – Bosnia-Herțegovina 1-1.

Marți, 14 iunie, România întâlnește Muntenegru, de la ora 21.45, tot în București, pe stadionul din Giulești, de la ora 21.45.

Clasament după trei etape: 1. Bosnia-Herțegovina – 5p, 2. Finlanda – 4p, 3. Muntenegru – 4p, 4. România – 3p.