15:22 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Naţionala României, o nouă înfrângere. Georgia a câştigat amicalul de la Ploieşti

02 Jun, 2021 23:52 3757 Marime text
  • Meci cu două eliminări şi cu un penalty ratat.

Echipa naţională de fotbal a României a susţinut în această seară, la Ploieşti, meciul amical cu Georgia.

Partida s-a încheiat cu victoria oaspeţilor, scor 2-1 (Mikautadze 61, Aburjania 71 / A. Ivan 78), tricolorii bifând astfel un nou rezultat nefavorabil în mandatul lui Mirel Rădoi (a şasea înfrângere din 11 meciuri cu acesta selecţioner).

România a jucat cu: A. Vlad – Sorescu, Chiricheș (cpt.), Nedelcearu, Cr. Ganea – Olaru (57 Cicâldău), R. Marin (75 Stanciu), Al. Maxim (57 Budescu) – I. Hagi (75 Keşeru), Alibec (57 A. Ivan), Fl. Tănase.

În minutul 36, Ianis Hagi a lovit transversala din lovitură liberă.

Din minutul 41, tricolorii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea, cu roşu direct, a lui Tănase.

În minutul 65, Răzvan Marin a ratat o lovitură de la 11 m, obţinută de Andrei Ivan, fază la care cel care l-a faultat pe jucătorul Craiovei a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost şi el eliminat.

Pe 6 iunie, la Middlesbrough, de la ora 19.00, România va disputa un nou amical, contra Angliei.