13:54 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Născuţi în 2002, în aceeaşi lună În meciul cu FCSB, FC Viitorul a folosit doi jucători în vârstă de 17 ani! (galerie foto)

18 Dec, 2019 00:00 4265 Marime text

În meciul FC Viitorul - FCSB 0-2, din etapa a 21-a a Ligii 1, echipa gazdă a utilizat doi jucători născuţi în anul 2002, campioni în sezonul 2018-2019 la U-17 şi U-19, atacantul Louis Munteanu şi mijlocaşul Alexi Pitu.
Louis Munteanu a fost trimis de Hagi pe teren la pauză, în locul lui Cosmin Matei, în vrerme ce Alexi Pitu a jucat din minutul 77, substituindu-l pe Rivaldinho. „Am avut curaj şi am mizat pe ei. Au jucat bine, au tras şi la poartă“, a spus Gică Hagi, managerul tehnic la FC Viitorul.

În echipa ideală a etapei a 20-a

La numai 17 ani (e născut pe 16 iunie 2002), Louis Munteanu are deja trei goluri în Liga 1 (în opt meciuri), el debutând în prima divizie pe 27 octombrie a.c., în etapa a 14-a, în deplasare cu Dinamo (2-3). Golurile le-a marcat în meciurile cu Chindia Târgovişte (în etapa 15-a, acasă, 3-0), cu Sepsi Sf. Gheorghe (în etapa a 17-a, acasă, 4-1) şi cu FC Voluntari (în etapa a 20-a, în deplasare, 2-1).

Internaţional de juniori şi totodată unul dintre cei mai promiţători tineri atacanţi din România, Louis Munteanu e primul fotbalist născut în anul 2002 care marchează în Liga 1 şi al 39-a jucător debutat de FC Viitorul în primul eşalon. Performanţa din meciul cu FC Voluntari, în care a înscris în minutul 86 golul succesului oaspeţilor, 2-1 (după ce trupa ilfoveană condusese cu 1-0) l-a inclus între cei mai buni 11 jucători ai rundei a 20-a, în echipa tip alcătuită de Liga Profesionistă de Fotbal.

Primul său meci la FC Viitorul, cu Galatasaray!

Anul trecut, Alexi Pitu devenea, la 16 ani şi o lună, cel mai tânăr debutant român în cupele europene. În Liga 1 a debutat la 16 luni, o lună şi 17 zile, iar primul său meci la FC Viitorul (un amical cu Galatasaray Istanbul, în iarna lui 2018!) l-a disputat la 15 ani şi şapte luni. Alexi duce mai departe numele Pitu în fotbal, fiind nepotul foştilor jucători Adrian şi George Pitu (veri), iar tatăl său (pe care-l cheamă tot George) a jucat şi el fotbal. Alexi e născut cu 11 zile înaintea lui Louis, pe 5 iunie 2002.

Un suspendat şi patru accidentaţi

Și în meciul cu FCSB FC Viitorul s-a confruntat cu multe probleme de efectiv: Bogdan Țîru a lipsit din cauza cumulului de cartonaşe galbene, în timp ce Jacques Zoua, Vlad Achim, Andreias Calcan şi Eric sunt accidentaţi.

Sursa foto: Facebook (FC Viitorul)

Citeşte şi:

Noua perlă de la FC Viitorul La 17 ani, Louis Munteanu a fost inclus în echipa etapei a 20-a a Ligii 1

FC Viitorul. „Perlele“ lui Hagi La 16 ani, Alexi Pitu a avut ofertă de la o echipă mare din străinătate

FC Viitorul, învinsă la Ovidiu de FCSB în Liga 1. A marcat şi un fost jucător al echipei lui Hagi

„N-am fost noi“ Ce l-a supărat pe Gică Hagi în jocul FC Viitorul din eşecul cu FCSB de la Ovidiu (galerie foto)