13:46 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jocurile Olimpice Naţionala de fotbal a României, eşec sever cu Coreea de Sud. Tricolorii, pe ultimul loc

25 Jul, 2021 16:03 2735 Marime text
  • România au jucat în inferioritate numerică din minutul 45. Soarta calificării se va decide în ultima etapă.

Echipa naţională Under-23 a României a susţinut, astăzi, al doilea meci din turneul olimpic găzduit de Japonia.

Pe „Kashima Stadium“, tricolorii au întâlnit, în grupa B, selecţionata Coreei de Sud, în faţa căreia au cedat cu un scor sever, 0-4 (0-1).

România a jucat însă în inferioritate numerică o repriză, după ce Ion Gheorghe a primit al doilea cartonaş galben în minutul 45 şi a fost eliminat.

Au înscris M. Marin (28 - autogol), Lee Donggyeong (59 - dintr-un şut deviat) şi Lee Kangin (84 - din penalty, 90).

Cei cinci jucători de la Farul Constanţa convocaţi în lotul României, Marian Aioani, Radu Boboc, Virgil Ghiţă, Andrei Ciobanu şi George Ganea, au fost titulari în această partidă.

România (selecţioner, Mirel Rădoi) a jucat cu: Aioani - V. Ghiță, M. Marin (c), Pașcanu - I. Gheorghe, A. Ciobanu (Florescu, 76), Dulca (Băluță, 76), Boboc (R. Grigore, 65) - Sefer (V. Gheorghe, 57), G. Ganea (Sîntean, 57), Dobre.

Tot astăzi, în grupa României, s-a jucat Noua Zeelandă-Honduras 2-3.

Clasament după primele două runde: 1. Coreea de Sud - 3p (4-1), 2. Honduras - 3p (3-3), 3. Noua Zeelandă - 3p (3-3), 4. România - 3p (1-4).

În sferturile de finală se califică primele două clasate, iar ultimele partide din grupă se joacă miercuri, 28 iulie, după programul: România - Noua Zeelandă (ora 11.30, ora României), Coreea de Sud - Honduras. Pentru a merge mai departe, România are doar varianta victoriei.

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)