20:21 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Iesenii au scos Farul din Cupa Romaniei

09 Nov, 2006 00:00 742 Marime text

"Rechinii" ratangii

# Poli Iasi a evoluat in zece jucatori din minutul 26, atunci cand Srecko Mitrovici a fost eliminat pentru cumul de cartonase * Probabil ca "marinarii" au avut o zi foarte proasta, pentru ca au ratat nepermis de mult * Basarab Panduru, antrenorul constantenilor a declarat ca daca echipa va juca si in continuare asa este ceva in neregula

Echipa Poli Iasi s-a calificat ieri in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a invins, cu scorul de 1-0 (0-0), formatia Farul Constanta, intr-un meci disputat la Galati, in optimile competitiei. Poli Iasi a evoluat in zece jucatori din minutul 26, atunci cand Srecko Mitrovici a fost eliminat pentru cumul de cartonase. Unicul gol al meciului a fost marcat de Marius Onofras, in minutul 68. Sarici a executat o lovitura libera de la 16 metri, portarul constantean Vlas a respins in fata, iar Onofras a marcat din doi metri. Poli Iasi a evoluat in formula 12. Plesca - 2 D. Toma, 3 Onut, 30. R.Ciobanu (4. Ionescu, min. 33), 23. Bordeanu - 14. Sfarlea, 22. Sarici, 10. Mitrovici, 77. Buta - 27. Czernoch (20.Tincu, min. 69), 11. Onofras. Farul i-a aliniat la start pe 30. Vlas - 2 Farmache, 3 Barbu, 6. D. Gheara, 20. L. Florea - 8. Fl. Lungu, 10. Senin (32. Apostol, min. 46), 21. Bacila, 25. Nae (9. Disney, min. 68) - 11. Gurita, 23. T. Moldovan (7. Liviu Mihai, min. 79). Antrenor: Basarab Panduru. Meciul a fost arbitrat de Augustus Constantin, ajutat la cele doua linii de Catalin Savu si Sebastian Gheorghe. Rezerva a fost Cristian Sava. Observatorii meciului la care au asistat aproximativ 500 de spectatori au fost Mircea Cezar Ionescu si Dan Lazarescu. Radu Ciobanu a iesit de pe teren cu capul spart, dupa ce s-a ciocnit cu un jucator adversar, la o centrare in careu. Antrenorul constantenilor, Basarab Panduru a declarat la finalul meciului ca s-a ratat nepermis de mult. "Cand am avut mingea la picior am dovedit nesiguranta. Spre deosebire de ieseni care, desi au evoluat cu un om in minus, au dovedit mai multa siguranta cand au avut mingea", a declarat Panduru la sfarsitul meciului. De asemenea, antrenorul a mai spus ca daca echipa va juca si in continuare asa este ceva in neregula. Panduru a incheiat spunand ca are in continuare incredere in elevii sai. "Imi pare rau ca am ratat calificarea in sferturi, care era singura noastra sansa de a patrunde in Cupa UEFA, pentru ca din campionat este mai greu. Sper sa ne razbunam duminica, atunci cand vom juca pe teren propriu cu iesenii", a mai declarat Basarab Panduru. Pe de alta parte, Ionut Popa, antrenorul iesenilor a spus, la sfarsitul partidei, ca intr-adevar, echipa pe care o conduce a avut sansa si ca Farul a ratat foarte mult. "Ma bucur ca am castigat, mai ales ca am avut multi titulari absenti", a declarat popa. Antrenorul iesean a mai spus ca nu se gandeste la ce va face echipa sa in urmatoarea faza a Cupei Romaniei.