17:54 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ianis Malama, de la Farul Constanța, gol din lovitură liberă la echipa națională

06 Aug, 2021 16:17 3714 Marime text
  • Fotbalistul echipei de pe litoral a deschis scorul în meciul României cu Bosnia-Herțegovina.

Echipele naționale Under-19 (jucători născuți după 1 ianuarie 2003) și Under-18 (jucători născuți după 1 ianuarie 2004) ale României și-au încheiat acțiunile de pregătire ale verii.

După victoria cu Israel (2-0, la U-19) și remiza cu Bosnia-Herțegovina (2-2, la U-18), au avurt loc partidele revanșă.

România U19 a trecut din nou de Israel (scor 1-0), în vreme de tricolorii U18 au cedat în fața Bosniei-Herțegovina U18, cu 2-3.

În acest din urmă joc, printre marcatorii României U18 s-a numărat și Ianis Malama, care a deschis scorul în minutul 20, transformând o lovitură liberă.

La fel cum se întâmplase în primele confruntări din cele două duble, selecționerii Adrian Văsîi (U19) și Daniel Oprescu (U18) au avut la dispoziție 11 jucători legitimați la Farul Constanța: Luca Andronache, Dan Sârbu, Bogdan Lazăr, Nicolas Popescu și Ștefan Bodișteanu (la U19), David Dincă, David Maftei, Osman Emre, Eduard Radaslavescu, Emanuel Martinovic și Ianis Malama (la U18).

Evoluția jucătorilor de la Farul Constanța în meciul România U19 - Israel U19 1-0

Dan Sârbu - fundaș central, a fost căpitanul echipei și a jucat până în min.36;
Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a intrat pe teren în min.58;
Nicolas Popescu - mijlocaș defensiv, a fost titular și a jucat până în min.75;

Ștefan Bodișteanu - atacant, a fost titular și a jucat până în min.58;
Luca Andronache - a fost titular și a evoluat până în min.83.

Evoluția jucătorilor de la Farul Constanța în meciul România U18 - Bosnia-Herțegovina U18 2-3

David Dincă - portar, a rămas pe banca de rezerve;
David Maftei - fundaș dreapta, a intrat pe teren în min.21;
Osman Emre - fundaș central, a fost titular și a jucat până în min.50;
Eduard Radaslavescu - mijlocaș, a intrat pe teren în debutul reprizei secunde;
Emanuel Martinovic - mijlocaș defensiv, a intrat pe teren în debutul reprizei secunde;
Ianis Malama - atacant, a fost titular, a deschis scorul direct din lovitură liberă în min.20 și a jucat până în min.45.

Sursa foto: captură FRF TV