02:13 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Farul Constanţa s-a calificat în semifinalele Campionatului Naţional

11 May, 2017 00:00 4349 Marime text
Handbaliştii juniori 1 de la HC Farul Constanţa s-au calificat, ieri, în semifinalele Campionatului Naţional, în urma victoriei cu 36-24 (15-9) din partida cu LPS I. Balaş Soter Buzău, a doua susţinută în grupa A de la turneul final care se dispută la Braşov.

Pentru „marinari“ au marcat Viorel Vrabie - 8 goluri, Daniel Susanu - 8, Andrei Apostol - 6, Gabriel Ilie - 5, Andrei - Cristian Ciobănescu - 3, George Priemschi - 2, Adrian Vuletici - 1, Robert Licurici - 1, Ştefan - Dragoş Moroşanu - 1 şi Alexandru Popa - 1. „În primele 15-20 de minute, diferenţa a fost de câteva goluri, după care am intrat în avantaj la pauză de şase goluri, iar în partea secundă ne-am distanţat lejer“, a declarat Enis Murtaza, antrenor al HC Farul, alături de Florin Cazan.

Cealaltă reprezentantă a Constanţei la turneul final, CSS1, a pierdut însă şi al doilea meci, cu Potaissa Turda, şi, ca şi în precedenta partidă, cu HC Farul, jucătorii pregătiţi de Lăcrămioara Ilie, Mariana Solomon şi Iuxel Osman au cedat tot la diferenţă de un gol, 27-28 (16-15) cu AHC Potaissa Turda! După primele două etape, clasamentul grupei este următorul: 1. HC Farul - 4p (61-48), 2. Turda - 4p (63-56), 3. CSS1 - 0p (51-53), 4. Buzău - 0p (53-71).

În faza următoare, merg HC Farul şi Turda, care, astăzi, de la ora 12.00, se întâlnesc în meci direct, partidă care va stabili ordinea dintre ele pe primele două locuri. Tot astăzi, de la ora 10.00, a fost programată partida Buzău - CSS1. În semifinale, se dispută meciurile 1A - 2B şi 2A - 1B, din cealaltă grupă făcând parte Ştiinţa Bacău, CSM Bucureşti, CSS Odorhei şi Viitorul Piteşti.

Sursa foto: Facebook (HC Farul)