04:38 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul a incheiat neinvinsa turneul austriac

16 Jul, 2007 00:00 1205 Marime text

In ultimul meci, "marinarii" au remizat, scor 0-0, cu echipa de Liga a II-a germana, Greuter Furth

Sase meciuri, cinci victorii si o remiza. 19 goluri marcate, cei mai prolifici marcatori fiind, surprinzator sau nu, Daniel Florea si Marius Nae, cu cate trei reusite. Acesta este bilantul cantonamentului din Austria, in urma caruia antrenorul Constantin Gache va trebui sa stabileasca primul unsprezece pentru campionatul care bate la usa. Sambata, echipa antrenata de Constantin Gache, Farul Constanta, a sustinut ultimul test de verificare al stagiului din Austria, intalnind divizionara secunda germana Greuter Furth. Fata de celelalte cinci partide, in care constantenii au marcat de fiecare data (chiar de multe ori), tabela a ramas imaculata, aratand, dupa cele 90 de minute, scorul de 0-0. E drept insa ca Gache a menajat o parte dintre fotbalistii pe care probabil se va baza in sezonul care bate la usa, cum ar fi William Gerlem, Emil Nanu, Stefan Ciobanu sau Dinu Todoran. De asemenea, tehnicianul constantean a acuzat si starea de oboseala care s-a instalat in randurile jucatorilor sai, de-a lungul acestui turneu de pregatire. Totusi, Gache, s-a declarat multumit de ceea ce s-a realizat in ultimele doua saptamani. "Un stagiu foarte bun, din pacate, la ultimul meci s-a acumulat oboseala, pentru ca am jucat in fiecare zi. A fost edificator pentru mine, mi-am format pareri destul de bune despre lotul avut la dispozitie si s-a reusit crearea unor relatii bune intre jucatorii vechi si cei nou-veniti la Farul", a spus Gache, care a folosit in meciul cu Furth, urmatoarea echipa: Vlas - Farmache, Barbu, Schiopu, L. Florea -Voiculet, Teekloh, Otvos, Mendy - Nae si Disney. In repriza a doua au jucat: Curca - Bacila, Gheara, Larie, Maxim - Pacuraru, Patrascu, Elio, L. Mihai - Neaga si D. Florea. Farul Constanta a disputat, in Austria, sase meciuri, castigand cinci si remizand o data. In prima partida, alb-albastrii s-au impus cu scorul de 3-1 in fata echipei a doua a vicecampioanei Austriei, Red Bull Salzburg. Golurile constantenilor au fost inscrise de Gerlem (doua) si Gaston Mendy. A urmat tot o echipa din Austria, de Liga a III-a, SK Badwinsbach, pe care „marinarii“ au spulberat-o cu 7-0. Golurile au fost reusite de Nanu, Nae, Ciobanu, D. Florea, Pacuraru, Neaga si Todoran. Cea de-a treia intalnire a avut loc in compania unei alte formatii de Liga a III-a, dar din Germania, SV Wacker Burghausen. Scorul a fost din nou unul de proportii, 6-3 pentru elevii lui Gache, insa la pauza, nemtii conduceau cu 3-2. Nae (doua goluri), Disney, Florea, Maxim si Gaston Mendy, au fost marcatorii echipei noastre. Cei de la Farul au jucat singura partida impotriva unei campioane (insa a Azerbaidjanului), impotriva celor de la Neftchi Baku. Meciul a fost mult mai strans, dar constantenii l-au castigat pana la urma cu 1-0, prin reusita lui Stefan Ciobanu, din minutul 68. In fine, vineri dimineata, echipa de pe litoral a dat piept cu o fosta legenda a fotbalului european, Nottingham Forest, actualmente in Liga a III-a engleza, invingand-o cu scorul de 2-1. Golurile noastre au fost inscrise de D. Florea si Elio Wilson, aflat la prima reusita in tricoul alb-albastru. Delegatia Farului a sosit aseara in Romania, iar jucatorii vor avea liber pana maine. Miercuri, este programat un meci amical, la Constanta, cu echipa CSM Medgidia, iar vineri, de la ora 18.00, Farul va juca, in deplasare, cu Delta Tulcea.

Scris de: {autor}Cristian TENTU{/autor}