11:54 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Eşec la Constanţa. FC Farul, de la 5-1 la 0-1 cu SC Bacău Ion Barbu - „Sunt foarte supărat!” (galerie foto)

12 May, 2016 00:00 3951 Marime text

FC Farul a pierdut cu 0-1 (Dumitriu 2) meciul de ieri, de pe teren propriu, cu SC Bacău, din etapa a şasea a turneului play-off din Liga a 2-a. Oaspeţii şi-au luat astfel revanşa pentru înfrângerea cu 1-5 de la Bacău, de pe 29 aprilie. În urma acestui eşec, al cincilea în şase meciuri din play-off, „marinarii” rămân pe ultimul loc în clasament.

SC Bacău a punctat de timpuriu şi a mai avut apoi o ocazie importantă de a se desprinde (Vraciu 32). În ultimele 12 minute al primei părţi însă, „marinarii” au trecut de mai multe ori pe lângă gol, portarul Ureche intervenind foarte bine la situaţiile lui Neagu (33), Băjan (35) şi Milea (45+1). Nici Pătulea (35) şi Suciu (45+1) n-au reuşit să puncteze din careu, astfel că SC Bacău a încheiat prima repriză în avantaj. Scorul din minutul 2 s-a păstrat apoi până la final, „marinarii” nereuşind să puncteze nici după pauză, când s-au arătat periculoşi doar prin Suciu (61) şi în minutul 83, la o minge care s-a scurs prin faţa porţii băcăuane. De cealaltă parte, oaspeţii au avut o bară (61), iar Mihălăchioaie (64) şi Ad. Gheorghiu (77) au ratat şi ei.
FC Farul (antrenori, Ion Barbu şi Gică Mina) a jucat cu: I. Dinu - Băjan, Fl. Pătraşcu (cpt.) (Ad. Ionescu 60), D. Bratu, Corcoveanu (Tigoianu 78) - V. Munteanu, Milea, Suciu, C. Neagu - S. Chiţu, Pătulea (Al. Ioniţă 72). Cristi Popovici, principalul de la SC Bacău, a mizat pe: Ureche - Mihălăchioaie, I. Ursu, Adăscăliţei, A. Burcă, N. Giurgiu - Sahru (Masella 63), Tuţu, Dumitriu (Drugă 73), Ad. Gheorghiu - C. Vraciu (cpt.) (85 Grumezescu).

„Simt că bateriile mele sunt pe sfârşite”

„Mă aşteptam la un meci destul de greu, dar nu credeam că nu vom scoate măcar un rezultat de egalitate. Am primit un gol aiurea, ca de altfel multe altele până acum. Luăm foarte uşor gol. Jucătorii şi-au dorit, şi-au creat ocazii, dar mingea n-a vrut să intre în poartă şi am pierdut. E o înfrângere dureroasă. Nici n-am beneficiat de şansă astăzi (n.r. ieri), am avut ocazii, dar n-am putut să le fructificăm. Nu ştiu ce se va întâmpla în continuare, sunt foarte supărat. Mă mai gândesc. Supărarea mea e dată de tot ce se întâmplă la club. Nu e normal. Eu sunt un optimist de fel, dar simt că bateriile îmi sunt pe sfârşite.  Oricum, voi rămâne toată viaţa alături de Farul, chiar şi dacă nu voi mai avea contract. Această echipă minunată îmi va rămâne mereu în suflet. De acum încolo, va fi şi mai greu. Sunt unii jucători încă sub contract cu Farul, dar se gândesc serios să nu mai continue. Am încercat să vorbesc cu ei, că mai sunt patru etape şi să terminăm cu bine campionatul. Vom vedea de mâine (n.r. astăzi) ce se va mai întâmpla”, a declarat Ion Barbu.

Schimb aprins de cuvinte între suporteri şi Doru Bratu

Înainte de începerea partidei, s-a ţinut un moment de reculegere în memoria simbolului FC Farul, Dumitru Antonescu, şi a fostului jucător al lui Dinamo Patrick Ekeng. La final, unii suporteri de la tribuna a doua şi fundaşul Doru Bratu au avut un schimb aprins de cuvinte. Fanii le-au scandat numele lui Ion Barbu şi atacantului Adrian Pătulea.

Dunărea Călăraşi a învins Rapidul

În celelalte meciuri de ieri din play-off s-au înregistrat rezultatele: Dacia Unirea Brăila - Academica Clinceni 2-1 (Onofraş 48, 57 / D. Buia 13) şi Dunărea Călăraşi - Rapid Bucureşti 3-0 (Alami 2, Al. Stoica 64, V. Andrei 86). Clasament: 1. Călăraşi - 34p, 2. Rapid - 34p, 3. Brăila - 31p, 4. Clinceni - 27p, 5. Bacău - 25p, 6. Farul - 22p. În runda viitoare, formaţia constănţeană joacă  în deplasare cu Clinceni.

Sursa foto - 1: Facebook (FC Farul Constanţa 1920); galerie foto - ZIUA de Constanţa