15:39 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE 3. CSM Constanța Micii voleibaliști au participat și la turneul 2 al Campionatului Național (GALERIE FOTO + VIDEO)

17 Nov, 2023 11:18 1298 Marime text

Micii voleibaliști de la CSM Constanța participă, în acest weekend, la Galați, în sala „Siderurgistul“, la turneul 2 al Campionatului Național de mini-volei, seria C.

Lotul echipei de pe litoral pentru acest turneu este format din 11 sportivi Under-13: Matei Ghimeș, Ionuț Zuza, Răzvan Bocai, Bogdan Bocai, Sebastian Ion, Vladimir Anton, Rareș Zamfir, Ciprian Curutchi, Radu Ghiță, Andrei Ilinca și Robert Toma. Antrenori, Paul Cămui, Răzvan Parpală și Viorel Prejbeanu.

La Galați, CSM Constanța va susține două partide sâmbătă, 18 noiembrie 2023, cu CSS CS Arcada Galați (de la ora 11.30) și cu CSS Dream Team Tulcea (de la ora 16.00), și una duminică, 19 noiembrie 2023, cu CSM Ploiești (de la ora 10.00).

Primul turneu s-a desfășurat la Ploiești, iar, acolo, în primele trei meciuri oficiale din cariera lor, voleibaliștii de pe litoral au înregistrat o victorie și două înfrângeri, în ordine: 3-2 cu CSS CS Arcada Galați, 0-3 cu CSS Dream Team Tulcea (clubul campion din sezonul precedent) și 2-3 cu CSM Ploiești.

Clasamentul după primul turneu este următorul: 1. CSS Dream Team Tulcea - 9p, 2. CSM Ploiești - 5p, 3. CSM Constanța - 3p, 4. Arcada Galați - 1p.

UPDATE 1:

În prima partidă disputată la Galați, CSM Constanța a cedat cu 0-3 în fața formației gazdă, puternic susținută de galerie. În seturile unu și trei, pierdute cu 20-25, micii voleibaliști de pe litoral au lăsat speranța că pot întoarce scorul pe finalul parțialelor. În primul, au revenit de la 17-23 la 20-23, iar în cel de-al treilea s-au apropiat de la 17-22 la 20-23. De fiecare dată însă, gazdele au gestionat bine avantajul avut. În setul doi, CSS CS Arcada Galați s-a impus clar, cu 25-8.

UPDATE 2:

În al doilea meci, CSM Constanța s-a duelat cu CSS Dream Team Tulcea, clubul campion al României la minivolei în sezonul trecut. Echipa din județul Tulcea s-a impus cu 3-0, scor cu care dispusese, în prima partidă a zilei, și de CSM Ploiești. În confruntarea cu formația tulceană, CSM Constanța a realizat cele mai multe puncte în setul trei, câștigat de CSS Dream Team Tulcea cu 25-19. Pe finalul setului, reprezentanții Constanței au salvat mai multe mingi de meci, revenind de la 15-24 la 19-24.

UPDATE 3:

În ultima partidă de la Galați, astăzi, 19 noiembrie 2023, CSM Constanța a întâlnit CSM Ploiești, formația prahoveană impunându-se cu 3-0, însă echipa de la malul mării merita mai mult, după ce, pe parcursul seturilor, a condus, iar în unele situații a revenit spectaculos pe tabelă. Pe seturi, a fost 25-22, 25-21 și 25-17. În setul secund, CSM Constanța a revenit de la 15-23 la 21-23.

Următorul turneu va fi la Constanța.

Sursa foto: ZIUA de Constanța

UPDATE. Victorie cu CSS CS Arcada Galați!
Micii voleibaliști de la CSM Constanța, debut în competiții. Primul lor turneu, la Ploiești (GALERIE FOTO + VIDEO)

Editorial
Start în cariera sportivă. Primul pas e de neuitat. Plin de emoții și de învățăminte