06:52 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Constănțeanca Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon. Cu cine va juca

30 Jun, 2022 21:02 963 Marime text
Simona Halep, foto: facebook/ Simona Halep Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în runda a treia a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, joi, după ce a învins-o pe belgianca Kirsten Flipkens cu 7-5, 6-4, la capătul unui meci solicitant.

Halep (30 ani, 18 WTA), cap de serie numărul 16, a obţinut victoria într-o oră şi 23 de minute, după ce a fost nevoită să revină de la un pasiv de trei ghemuri în fiecare set.

Halep a început cu break, dar nu a reuşit să se adapteze la jocul ''veteranei'' belgiene, care s-a desprins la 5-2. A urmat o revenire formidabilă a campioanei din 2019, care s-a impus cu 7-5, după cinci ghemuri consecutive.

Flipkens (36 ani, 190 WTA) a avut un început foarte bun şi în setul secund, în care a condus cu 3-0 şi 4-1, dar a urmat o nouă revenire şi o serie de cinci ghemuri la rând (6-4).

Pentru Flipkens a fost ultimul meci de simplu din carieră, iar la final a urmat o îmbrăţişare îndelungă cu Simona, aplauze în picioare din partea spectatorilor în acest moment emoţionant.

Halep a câştigat toate cele şase meciuri directe cu Flipkens, precedentul la US Open în 2016, cu 6-0, 6-2, în primul tur. Una dintre victorii s-a înregistrat pe iarbă, în 2013, în finala de la 's-Hertogenbosch, cu 6-4, 6-2.

Cu cine va juca

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 120.000 de lire sterline, iar în turul al treilea o va înfrunta pe poloneza Magdalena Frech, care a trecut cu 6-4, 6-4 de slovaca Anna Karolina Schmiedlova.

Sursa: Agerpres

UPDATE:

Meciul dintre Simona Halep și Magdalena Frech (24 de ani, 92 WTA) se va juca sâmbătă, 2 iulie, după ora 17.00 (în direct la Eurosport).

Cine câștigă această partidă se va duela în runda următoare, optimile de finală cu învingătoarea din confruntarea Paula Badosa (Spania, 24 de ani, 4 WTA) - Petra Kvitova (Cehia, 32 de ani, 26 WTA).