04:28 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Condusă în semifinală, Simona Halep a revenit, a câștigat și a acces în ultimul act de la Toronto

13 Aug, 2022 22:34 2063 Marime text

Simona Halep s-a calificat în această seară în finala turneului WTA 1.000 de la Toronto.

În penultimul act, constănțeanca de 30 de ani (aflată pe locul 15 în clasamentul mondial înaintea confruntării), a întâlnit-o pe americanca Jessica Pegula (28 de ani, 7 WTA).

Aceasta a câștigat primul set, scor 6-2, fiind pentru prima dată când Simona cedează un set la ediția din acest an de la Toronto.

Constănțeanca a revenit însă, impunându-se în următoarele două seturi, 6-3, 6-4, astfel că a acces cu 2-1 în finală.

În partida pentru titlu Simona se va duela cu învingătoarea din confruntarea Beatriz Haaddad Maia (24 WTA) și Karolina Pliskova (14 WTA).

Victoria din semifinală i-a adus Simonei Halep și revenirea în top 10 WTA (pe locul 9), iar, dacă va câștiga și ultimul meci din turneu, va urca până pe poziția a șasea în ierarhia mondială.

UPDATE:

Simona Halep o va întâlni în finală pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, care a câștigat meciul din semifinale cu 6-4, 7-6.

Partida Halep - Haddad Maia se va juca duminică, 14 august, de la ora 20.30, în direct la Digi Sport 2.

Cele două sportive s-au întâlnit până acum de trei ori în circuitul profesionist, Simona conducând cu 2-1.

Brazilianca a câștigat însă ultimul meci direct, la Birmingham, în urmă cu două luni: 6-3, 2-6, 6-4.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (Citi Open)