13:15 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Canotorii constanteni, printre cei mai buni sportivi ai anului

03 Dec, 2009 01:00 1342 Marime text
canotaj.jpgCanotoarea Maria Diana Bursuc s-a clasat pe locul 5 în clasamentul Federaţiei Române de Canotaj pe anul 2009. Sportiva legitimată la CS Farul a acumulat 190 de puncte din concursurile la care a participat în acest sezon, fiind la egalitate cu alte patru sportive din ţară. Cea mai bună sportivă a fost desemnată Camelia Lupaşcu, după ce a cucerit în acest an titlul european la dublu rame şi două medalii de argint la Campionatele Mondiale. Lupaşcu a acumulat 610 puncte în clasamentul FR Canotaj, fiind urmată de Nicoleta Albu, dublă campioană europeană (8+1 şi dublu rame) şi dublă medaliată cu argint la Campionatele Mondiale (8+1, dublu rame). Adelina Cojocariu, componentă şi ea a echipajului feminin de 8+1, s-a clasat pe a treia treaptă a podiumului, cu 450 puncte. De asemenea, în clasamentul juniorilor, trei constănţeni s-au clasat între primii zece sportivi români: Ionuţ Alexandru Tache (CS Ştiinţa) - locul 3, Petru Codău (LPS Nicolae Rotaru) - locul 7 şi Adelina Postăvaru (LPS Nicolae Rotaru) - locul 9.