00:29 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet Club Farul a câștigat la Miercurea Ciuc

29 Mar, 2013 00:00 1062 Marime text
Echipa masculină de baschet Farul Constanța a câștigat cu 65-56 (18-7, 13-9, 15-25, 19-15) meciul de ieri, din etapa a 29-a a Ligii Naționale, de pe terenul formației BC PH Csikszereda Miercurea Ciuc. Hotărâți să obțină victoria, constănțenii au început tare, conducând cu 13-2 după cinci minute. Dominare oaspeților a continuat și în sfertul doi, când s-au distanțat la 31-14, iar în următorul parțial au urcat scorul la 40-20. A fost un sfert trei în care s-au impus până la urmă ciucanii, cu 25-15, reducând la doar cinci puncte avansul Farului (46-41). Constănțenii au gestionat însă foarte bine ultimul sfert, potolind furia din teren a lui Csikszereda, care s-a recunoscut învinsă. Punctele oaspeților au fost reușite de Tomasevic - 16, Markovic - 11, Santana - 10, Mitchell - 9, Petronic - 9, Booth - 4, Grubisic - 4, Minea - 2. De cealaltă parte, cei mai buni marcatori au fost Filipovic - 19p și Hajdic - 16p. În urma acestei victorii, Farul ocupă locul 14, cu 36 de puncte (7 victorii, 22 de înfrângeri), iar în etapa viitoare, ultima a sezonului regulat, întâlnește la Constanța, pe 2 aprilie, de la ora 18.00, un adversar dificil, BC Timișoara, care se află pe poziția a cincea în clasament, cu 48 de puncte (19 victorii și 10 înfrângeri).

Sursa foto: BC Farul