03:16 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Astăzi s-au împlinit 65 de ani de la primul meci jucat în Divizia A de o formație constănțeană de fotbal

06 Mar, 2020 15:56 2459 Marime text
Primul meci al unei echipe constănțene de fotbal în prima divizie din România s-a jucat cu exact 65 de ani în urmă, pe 6 martie 1955.

E vorba de formația Locomotiva PCA Constanța (precursoarea FC Farul), care, în calitate de nou promovată, a întâlnit în deplasare Dinamo București, partida revenindu-le gazdelor cu 4-1.

Golul oaspeților a fost reușit de Gogu Cojocare (foto), cel care a rămas în istoria fotbalului de la mal de mare drept marcatorul primului gol al Constanţei în Divizia A.

A fost golul de 0-1, am deschis scorul. Am marcat în minutul 15, cu un şut plasat de la 14 metri, la colţ. Peste zece minute, Sever a înscris şi el, un gol valabil în opinia mea, dar arbitrul l-a anulat. S-a speriat că am putea s-o batem pe Dinamo, a precizat Gogu Cojocaru.

Sursa foto: ZIUA de Constanța