Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
12:43 25 06 2021 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Astăzi începe Campionatul European. Ce meciuri se joacă la București. Programul complet al competiției

ro

11 Jun, 2021 09:14 2068 Marime text
  • Partida de deschidere este Italia - Turcia, iar finala se va juca pe stadionul „Wembley“ din Londra.
 
Campionatul European de fotbal începe vineri, 11 iunie, meciurile urmând a se disputa, până pe 11 iulie, în 11 orașe de pe bătrânul continent, printre care și București.

Capitala României va găzdui patru partide: trei din faza grupelor, Austria - Macedonia de Nord (pe 13 iunie), Ucraina - Macedonia de Nord (pe 17 iunie), Ucraina - Austria (pe 21 iunie), și o optime de finală (pe 28 iunie). 

În partida de deschidere se întâlnesc Italia și Turcia, la Roma, pe Stadio Olimpico, iar finala se va juca pe stadionul „Wembley“ din Londra.
 
Grupele competiției sunt următoarele:
 
Grupa A (partidele de dispută la Roma şi Baku) - Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia;
Grupa B (Copenhaga şi Sankt Petersburg) - Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia;
Grupa C (Amsterdam şi Bucureşti) - Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord;
Grupa D (Londra şi Glasgow) - Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia
Grupa E (Sevilla şi Sankt Petersburg) - Spania, Suedia, Polonia, Slovacia
Grupa F (Munchen şi Budapesta) - Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania.

Iată programul turneului final:

Grupe:

Vineri, 11 iunie
Turcia - Italia (ora 22.00, Roma, Grupa A)

Sâmbătă, 12 iunie
Ţara Galilor - Elveţia (16.00, Baku, Grupa A)
Danemarca - Finlanda (19.00, Copenhaga, Grupa B)
Belgia - Rusia (22.00, St. Petersburg, Grupa B)

Duminică, 13 iunie
Anglia - Croaţia (16.00, Londra, Grupa D)
Austria - Macedonia de Nord (19.00, Bucureşti, Grupa C)
Olanda - Ucraina (22.00, Amsterdam, Grupa C)

Luni, 14 iunie
Scoţia - Cehia (16.00, Glasgow, Grupa D)
Polonia - Slovacia (19.00, St. Petersburg, Grupa E)
Spania - Suedia (22.00, Sevilla, Grupa E)

Marţi, 15 iunie
Ungaria - Portugalia (19.00, Budapesta, Grupa F)
Franţa - Germania (22.00, Munchen, Grupa F)

Miercuri, 16 iunie
Finlanda - Rusia (16.00, St. Petersburg, Grupa B)
Turcia - Ţara Galilor (19.00, Baku, Grupa A)
Italia - Elveţia (22.00, Roma, Grupa A)

Joi, 17 iunie
Ucraina - Macedonia de Nord (16.00, Bucureşti, Grupa C)
Danemarca - Belgia (19.00, Copenhaga, Grupa B)
Olanda - Austria (22.00, Amsterdam, Grupa C)

Vineri, 18 iunie
Suedia - Slovacia (16.00, St. Petersburg, Grupa E)
Croaţia - Cehia (19.00, Glasgow, Grupa D)
Anglia - Scoţia (22.00, Londra, Grupa D)

Sâmbătă, 19 mai
Ungaria - Franţa (16.00, Budapesta, Grupa F)
Portugalia - Germania (19.00, Munchen, Grupa F)
Spania - Polonia (22.00, Sevilla, Grupa E)

Duminică, 20 iunie
Italia - Ţara Galilor (19.00, Roma, Grupa A)
Elveţia - Turcia (19.00, Baku, Grupa A)

Luni, 21 iunie
Macedonia de Nord - Olanda (19.00, Amsterdam, Grupa C)
Ucraina - Austria (19.00, Bucureşti, Grupa C)
Rusia - Danemarca (22.00, Copenhaga, Grupa B)
Finlanda - Belgia (22.00, St. Petersburg, Grupa B)

Marţi, 22 iunie
Cehia - Anglia (22.00, Londra, Grupa D)
Croaţia - Scoţia (22.00, Glasgow, Grupa D)

Miercuri, 23 iunie
Slovacia - Spania (19.00, Sevilla, Grupa E)
Suedia - Polonia (19.00, St. Petersburg, Grupa E)
Germania - Ungaria (22.00, Munchen, Grupa F)
Portugalia - Franţa (22.00, Budapesta, Grupa F)

Optimi de finală

Sâmbătă, 26 iunie
1: 2A - 2B (19.00, Amsterdam)
2: 1A - 2C (21.00, Londra)

Duminică, 27 iunie
3: 1C - 3D/E/F (19.00, Budapesta)
4: 1B - 3A/D/E/F (22.00, Sevilla)

Luni, 28 iunie
5: 2D - 2E (19.00, Copenhaga)
6: 1F - 3A/B/C (22.00, Bucureşti)

Marţi, 29 iunie
7: 1D - 2F (19.00, Londra)
8: 1E - 3A/B/C/D (22.00, Glasgow)

Sferturi de finală

Vineri, 2 iulie
sfert 1: câştigătoare meci 6 - câştigătoarea meci 5 (19.00, St. Petersburg)
sfert 2: câştigătoare meci 4 - câştigătoare meci 2 (22.00, Munchen)

Sâmbătă, 3 iulie
sfert 3: câştigătoare meci 3 - câştigătoarea meci 1 (19.00, Baku)
sfert 4: câştigătoare meci 8 - câştigătoare meci 7 (22.00, Roma)

Semifinale

Marţi, 6 iulie
semifinala 1: câştigătoare sfert 2 - câştigătoare sfert 1 (22.00, Londra)

Miercuri, 7 iulie
semifinala 2: câştigătoare sfert 4 - câştigătoare sfert 3 (22.00, Londra)

Finala

Duminică, 11 iulie
câştigătoare semifinala 1 - câştigătoare semifinala 2 (22.00, Londra).

Meciurile vor fi difuzate de PRO TV și PRO X.

PRECIZĂRI:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii