22:23 07 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (EPL) Porsmouth, premiu pentru corectitudine

21 Mar, 2010 11:52 1927 Marime text

kanu_epl.jpgDeşi retrogradată în proporţie de 99 la sută, Portsmouth i-a încurcat pe cei de la Hull, care ţintesc acelaşi obiectiv: salvarea de la retrogradare. Penalizaţşi la mijlocul săptămânii cu 9 puncte din cauza problemelor financiare, cei de la Portsmouth au ajuns la 17 puncte de salvare dar nu s-au dat la o parte într-un meci crucial pentru adversari. Folan a marcat de două ori pentru oaspeţi pentru 1-0 şi 2-1, însă gazdele au revenit de fiecare dată prin Smith şi O'Hara. Nigerianul Kanu a marcat golul victoriei cu doar un minut înainte de final astfel că Hull este tot mai aproape de Championship.

Altfel, Arsenal a devenit lider cel puţin pentru o zi după ce a învins în derbiul londonez cu est Ham, scor 2-0. Gazdele au marcat prin Denilson şi Fabregas şi au jucat cu un om mai puţin întreaga repriză secundă.