18:27 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal Campionatul Portugaliei - Etapa a 5-a

22 Sep, 2009 15:10 831 Marime text

Echipa Sporting Lisabona a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-2, formaţia Olhanense, în ultimul meci al etapei a 5-a a campionatului de fotbal al Portugaliei, disputat luni seara.

Oaspeţii au condus cu 2-0 după primele 20 de minute de joc, graţie golurilor lui Rabiola (min.9) şi Castro (min.29), însă Sporting a reuşit să egaleze până la pauză, prin Carrico (min.35) şi Joao Moutinho (min.42 din penalty), iar apoi a dat lovitura de graţie în finalul reprizei secunde, prin Vukcevic (min.87).

Celelalte partide din Liga Sagres, disputate vineri, sâmbătă şi duminică, s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Uniao Leiria - Benfica Lisabona 2-1
|n clasament conduce Sporting Braga cu 15 pct, urmată de Benfic a- 13 pct, FC Porto şi Sporting Lisabona - câte 10 pct, Rio Ave - 9 pct etc.