Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
02:53 03 07 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Termen decisiv la Tribunalul Constanța în dosarul de corupție al fostului arhitect-șef din Năvodari, Giorgiana Cotigi

ro

02 Jul, 2025 09:14 407 Marime text

Foto ilustrativă - sursa: ZIUA de ConstanțaAstăzi, 2 iulie 2025, Tribunalul Constanța a programat un termen important în dosarul de corupție în care este inculpată Giorgiana Cotigi, fostul arhitect-șef al orașului Năvodari. Ea este acuzată de luare de mită în formă continuată, alături de alți doi inculpați – Adrian Damian și Traian Vasea, trimiși în judecată pentru dare de mită.

Potrivit anchetatorilor, în perioada 2019–2020, Giorgiana Cotigi ar fi primit foloase necuvenite în valoare de aproximativ 47.000 de euro, constând în vânzarea unei locuințe subevaluată și acoperirea unor lucrări de renovare la domiciliul său. În schimb, ea ar fi semnat documentații de urbanism favorabile pentru proiecte imobiliare din Năvodari.

Termenul de astăzi este unul decisiv, după ce, la ședințele anterioare, instanța a amânat judecata pentru clarificarea calității de reprezentant legal al firmei Aqua Force SRL – parte implicată în cauză. Totodată, se analizează cereri de administrare a unor probe suplimentare, inclusiv din partea Direcției Naționale Anticorupție.

Dacă instanța va admite probele și va constata legalitatea procedurilor, procesul va intra în etapa judecății pe fond. În caz contrar, dosarul ar putea fi restituit la DNA pentru refacerea urmăririi penale.

Toți inculpații beneficiază, potrivit legii, de prezumția de nevinovăție până la o hotărâre definitivă.

PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.


 
Citește și:

Oficial de la DNA despre dosarul în care au fost trimiși în judecată arhitectul-șef din Năvodari, Cotigi Giorgiana, Damian Adrian și Vasea Traian

Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii