Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:59 27 05 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Scandal monstru în Valu lui Traian! O persoană, lovită cu bâta și cu pumnii în cap de trei bărbați – suspecții, citați la Judecătoria Constanța

ro

27 May, 2026 17:00 193 Marime text
Foto ilustrativă - sursa: Pexels

Trei bărbați au ajuns miercuri, 27.05.2026, în fața magistraților Judecătoriei Constanța, fiind acuzați de comiterea infracțiunii de tulburarea ordinii și liniștii publice în formă agravată.
 
Mai precis, este vorba despre Saban Memet, Saban Sali și Saban Zabar, despre care procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța spun că au fost implicați într-un incident violent în Valu lui Traian
 
Acuzațiile procurorilor
 
Fapta inculpatului S.M. constă în aceea că la data de 16.09.2025, în jurul orelor 07:07, în public, în timp ce se afla pe terasa din dreptul unui magazinu situat în sat Valu lui Traian, împreună cu numiții S.S. și S.Z., l-a agresat fizic pe numitul (…), prin lovirea de 5 - 6 ori, cu o bâtă din lemn, în zona capului, iar prin aceste acţiuni a tulburat ordinea şi liniștea publică și a stârnit indignarea persoanelor care se aflau în zonă.
 
În același scandal, S.S. și S.Z. sunt acuzați că l-au agresat fizic pe un bărbat, prin lovirea, în mod repetat, cu pumnii, în zona feței și a capului.
 
Drept urmare, cei trei au fost trimiși în judecată, iar, conform datelor oficiale disponibile pe portalul instanțelor de judecată, dosarul cu numărul 31385/212/2025 a fost deschis în toamna anului trecut, mai exact pe data de 9 octombrie 2025.
 
Detaliile dosarului și acuzațiile

 
Faptele pentru care aceștia sunt procesați se încadrează la articolul 371 din Noul Cod Penal, privitor la tulburarea ordinii și liniștii publice. Procurorii au reținut în sarcina acestora formele agravante prevăzute de aliniatele 2 și 3 ale aceluiași articol, fiind aplicat totodată și articolul 77 litera a) din Codul Penal, ceea ce indică faptul că fapta a fost săvârșită de trei sau mai multe persoane împreună (circumstanță agravantă privind coautoratul).
 
Situația actuală a procesului

Procesul se află în faza de fond, pe rolul Secției Penale, iar inculpații au fost chemați în fața instanței ședința din data de 27 mai 2026.
 
La acest moment, soluția pe scurt a instanței nu a fost încă publicată, urmând ca magistrații să decidă următorii pași în procesul penal care îi vizează pe cei trei membri ai familiei Saban.
 


 
Surse de documentare: Portalul Instanțelor de Judecată și Rejust.ro - Încheiere de dezînvestire nr. 228/2026 din 10.03.2026 pronunțată de Judecătoria Constanța

Până la pronunțarea unei sentințe definitive, persoanele implicate beneficiază de prezumția de nevinovăție.
 
PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 
Citește și:
Scandal în Năvodari, urmat de pumni și distrugeri Bătaia dintre un conducător de moped și șoferul unui Mercedes, arbitrată în instanță! Agresorul, obligat la plata unor sume exorbitante!

 

Ti-a placut articolul?

Comentarii