Gabor Matei și Pipi, condamnați definitiv la închisoare, după ce ar fi jefuit persoane vârstnice! Iată ce a decis Curtea de Apel Constanța (MINUTA)
Gabor Matei și Pipi, condamnați definitiv la închisoare, după ce ar fi jefuit persoane vârstnice! Iată ce
01 Oct, 2025 17:00
ZIUA de Constanta
588
Marime text



Curtea de Apel Constanța a anunțat o decizie definitivă în privința a două persoane suspectate de tâlhărie calificată! Gabor Matei și Gabor Pipi, acuzați că ar fi jefuit două persoane vârstnice, au primit 5 ani, 4 luni și 713 zile, respectiv 4 ani și 7 luni de închisoare, în regim de detenție!
Procurorii spun că sub pretextul oferirii unor obiecte „de pomană”, cei doi ar fi ajuns la domiciliile acestora și le-ar fi sustras diferite sume de bani, una dintre victime fiind amenințată de Pipi cu cuțitul, prejudiciul ridicându-se la aproximativ 8.700 de lei.
Faptele s-ar fi petrecut în ianuarie, anul trecut, ambii inculpați fiind deferiți justiției și arestați preventiv, în dosarul cu indicativul 12416/212/2024.
În primă instanță, la data de 26.02.2025, pe numele inculpaților, Judecătoria Constanța a dictat pedepse de 5 ani, 4 luni și 713 zile, respectiv 4 ani și 7 luni de închisoare, în regim de detenție!
Cei doi, însă, au atacat decizia judecătoriei la Curtea de Apel Constanța, însă la începutul lunii octombrie, anul curent, instanța superioară a respins contestațiile celor doi. Decizia este definitivă!
MINUTA
Soluția pe scurt: În baza art. 386 cod procedură penală, respinge ca neîntemeiată cererea de schimbare a încadrării juridice formulată de inculpaţii Gabor Matei şi Gabor Pipi.
În baza art. 421 pct. 1 lit. b CPP, respinge, ca nefondat, apelul formulat de apelanţii inculpaţi GABOR MATEI, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tâlhărie calificată, faptă prev. și ped. de art. 233 – 234 alin. 1 lit. a din C. pen.(fapta din data de 16.01.2024),tâlhărie calificată, faptă prev. și ped. de art. 233 – 234 alin. 1 lit.g din C. pen.(fapta din data de 15.01.2024), fiecare cu aplic. art. 41 alin. 1 din C.Pen., toate cu aplic. art. 38 alin. 1 din C.pen., GABOR PIPI, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tâlhărie calificată, faptă prev. și ped. de art. 233 – 234 alin. 1 lit. a din C.pen. (fapta din data de 16.01.2024), complicitate la tâlhărie calificată, faptă prev. și ped. de art. 48 alin. 1 rap. la art. 233 – 234 alin. 1 lit. g din C.pen. (fapta din data de 15.01.2024), ambele cu aplic. art. 38 alin. 1 din C.pen, împotriva sentinţei penale nr. 227 din data de 26.02.2025 pronunţată de Judecătoria Constanţa în dosarul penal nr. 12416/212/2024, sentinţă pe care o va menţine.
În temeiul art. 72 Cod Penal, deduce din pedeapsa rezultantă aplicată inculpatului GABOR MATEI, perioada măsurii arestului preventiv de la data pronunţării sentinţei penale apelate (26.02.2025) la zi. În temeiul art. 72 Cod Penal, deduce din pedeapsa rezultantă aplicată inculpatului GABOR PIPI, perioada măsurii arestului preventiv de la data pronunţării sentinţei penale apelate (26.02.2025) la zi. În baza art. 422 CPP şi art. 424 alin. 2 şi alin. 3 CPP în referire la art. 241 alin. 1 lit. c CPP, constată încetată de drept, la data pronunţării prezentei decizii, măsura arestului preventiv dispusă faţă de inculpaţii GABOR MATEI şi GABOR PIPI. În temeiul art. 275 alin. (2) din Codul de procedură penală, obligă pe apelanţii inculpaţi GABOR MATEI şi GABOR PIPI la plata a câte 1000 lei, către stat, cu titlu de cheltuieli judiciare aferente apelului promovat. Definitivă. Pronunţată azi, 01.10.2025, prin punerea hotărârii la dispoziția părţilor și a procurorului, prin mijlocirea grefei instanței.
Document: Hotarâre 1062/2025 01.10.2025
În actul de sesizare a instanței, s-a reţinut în sarcina inculpatului G.M., la data 16.01.2024, în jurul orei 14:26, alături de numitul G.P., sub pretextul predării și transportării la domiciliu a unor bunuri cu titlu de pomană, respectiv oale, tacâmuri și saltea de masaj, l-a sprijinit pe numitul G.P. prin abordarea persoanei vătămate S.I. în vârstă de 81 ani și determinarea acesteia să îi conducă la domiciliul său din (...), str.Ardealului, (...), jud. Constanța și în timp ce numitul G.P. a amenințat persoana vătămată cu un cuțit, inculpatul G.M. i-a smuls acestuia din mână suma de 3.700 lei.
La data de 15.01.2024, în jurul orei 11:00, alături de numitul G.P., sub pretextul predării și transportării la domiciliu a unor bunuri cu titlu de pomană, respectiv oale, tacâmuri și saltea de masaj, au abordat persoana vătămată, C.I. în vârstă de 87 de ani și au determinat-o să îi conducă la domiciliul acesteia din (...), jud. Constanța, iar în timp ce inculpatul G.P. asigura locul comiterii faptei, inculpatul G.M. i-a sustras suma de 5.000 lei profitând de starea vădită de vulnerabilitate a persoanei vătămate cauzată de vârstă și starea de sănătate.
Sursa text: Rejust.ro
Precizăm că punerea în mişcare a acţiunii penale, reţinerea, arestarea preventivă sau trimiterea în judecată reprezintă etape şi măsuri în cadrul procesului penal, reglementate de Codul de procedură penală, care nu pot în nicio situaţie să înfrângă prezumţia de nevinovăţie de care se bucură oricare justiţiabil.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Surse de documentare: Portalul instanțelor de judecată și Rejust.ro
Citește și:
Persoane vârstnice, ademenite cu „obiecte „de pomană” și apoi tâlhărite! Gabor Matei și Pipi așteaptă sentința Curții de Apel Constanța – când s-ar putea decide totul
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii