Ce se mai întâmplă în procesul în care fostul șef al Gărzii de Coastă Cicu Laurențiu Cristian și Petrică Bacaim au fost trimiși în judecată de DNA – Termen la Tribunalul Constanța
Ce se mai întâmplă în procesul în care fostul șef al Gărzii de Coastă Cicu Laurențiu Cristian și Petrică
08 Jul, 2026 11:25
ZIUA de Constanta
242
Marime text
242
Marime text

Un nou termen are loc miercuri, 08.07.2026, la Tribunalul Constanța, în dosarul în care fostul șef al Gărzii de Coastă, Cicu Laurențiu Cristian, și Bacaim Petrică, ofițer de poliție judiciară din cadrul Gărzii, au fost trimiși în judecată de DNA Constanța!
Potrivit portalului instanțelor de judecată, la termenul anterior, din 02.06.2026, la instanță a fost citat un martor, însă a fost acordat un nou termen de judecată pentru astăzi, instanța ținând cont de ora târzie la care a început ședința, respectiv 22.30, dar şi de solicitările apărătorilor părţilor, de acordare a unui alt termen, într-o ședință mai puțin încărcată, pentru a putea fi audiat în bune condiţii martorul din prezenta cauză.
Astfel, a fost amânată cauza și a fost stabilită înfățișarea pentru data de 08.07.2026, ora 15.00.
Dat fiind faptul că procesul se derulează pe fond, oricare va fi decizia, nu va fi definitivă.

Facem precizarea că pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Continuă procesul în care fostul șef al Gărzii de Coastă Cicu Laurențiu Cristian și Petrică Bacaim au fost trimiși în judecată de DNA! O nouă amânare la Tribunalul Constanța
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


