Ce se mai întâmplă în dosarul asistenților de la morgă, cercetați într-un dosar de luare de mită! Inculpații, chemați în fața magistraților Tribunalului Constanța
Ce se mai întâmplă în dosarul asistenților de la morgă, cercetați într-un dosar de luare de mită! Inculpații,
16 Jun, 2026 17:00
ZIUA de Constanta
156
Marime text
156
Marime text

Judecata în dosarul denumit generic „mita de la morgă”, în care trei asistenți au fost deferiți justiției de către Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța, este în plină desfășurare la Tribunalul Constanța!
Potrivit portalului instanțelor de judecată, la termenul de marți, 16.06.2026, judecătorii au i-au citat pe inculpați pentru verificarea măsurilor asigurătorii.

Amintim că în dosarul cu indicativul 4798/118/2024, inițial, trei asistenți au fost deferiți justiției sub acuzația de luare de mită, în vederea urgentării realizarării documentațiilor pentru ridicarea defuncților, fiind vorba despre Cristea Silvian, Ochiuleț Cristian și Alexiu Emil.
Procesul contnuă pe fond doar cu doi dintre inculpați, întrucât cel din urmă a decedat, la începutul lunii ianuarie a anului trecut.
Potrivit rechizitoriului întocmit de Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța, anchetatorii au reținut că „Fapta inculpatului Silvian Cristea, care, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu în cadrul Serviciul de Anatomie Patologică – Compartimentul Prosecură (morga), aparținând Spitalului Clinic Județean de Urgență "Sfântul Apostol Andrei" Constanta, a primit câte 200 RON de la investigatorul sub acoperire, în zilele de 10 aprilie 2024, 12 aprilie 2024, 23 aprilie 2024 și 8 mai 2024, pentru îndeplinirea atribuțiilor sale de serviciu întrunește elementele constitutive ale infracțiunii de luare de mită în formă continuată (4 acte materiale) prevăzută de art. 289 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 C.pen.
Fapta inculpatului Cristian Ochiuleț, care, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu în cadrul Serviciul de Medicină Legală, din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență "Sfântul Apostol Andrei, primit câte 500 RON de la investigatorul sub acoperire, în zilele de 20 mai 2024 și 21 mai 2024, pentru îndeplinirea atribuțiilor sale de serviciu, întrunește elementele constitutive ale infracțiunii de luare de mită în formă continuată (2 acte materiale) prevăzută de art. 289 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 C.pen.
Inculpații aveau la data săvârșirii faptelor calitatea de asistenți medicali în cadrul Serviciului de Anatomie Patologică din cadrul SCJU Constanța, fiind așadar funcțIari publici în sensul art.175 alin.1 lit.b teza a II-a C.pen.
Sub aspectul laturii obiective, elementul material al infracțiunii a constat în acte primire, repetate, a unor sume de bani, de la investigatorul sub acoperire.
Sumele de bani au fost primite de inculpați, în mod direct, pentru sine, în legătură îndeplinirea unor acte care intrau în îndatoririle lor de serviciu și erau totodată necuvenite acestora.
Urmarea imediată a constat a constat într-o stare de pericol pentru relațiile sociale legate de activitatea autorităților statului român, a căror existență este incompatibilă cu actele de corupție comise de reprezentanții ei”.
Facem precizarea că pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Primul termen, în dosarul „Mita de la morgă”! Ce decizie a luat Tribunalul Constanța
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


