Prinşi cu şase focuri de armă şi cercetaţi pentru contrabandă
Prinşi cu şase focuri de armă şi cercetaţi pentru contrabandă
16 Sep, 2013 00:00
ZIUA de Constanta
1867
Marime text



La vederea lucrătorilor de poliţie, cele cinci persoane au încercat să fugă, abandonând maşina, în care se aflau mai multe pachete de ţigări.
Pentru reţinerea persoanelor, poliţiştii de frontieră constănţeni au fost nevoiţi să facă uz de armă, trăgând în plan vertical şase focuri de avertisment, cu respectarea procedurilor legale.
Astfel, au fost reţinuţi cei cinci bărbaţi, cu vârste cuprinse între 21 şi 40 de ani, care au fost conduşi la sediul Gărzii de Coastă pentru audieri.
Totodată, poliţiştii de frontieră au ridicat în vederea confiscării cantitatea de 25.000 de ţigarete găsite în autoturism, de provenienţă Republica Ucraina, în valoare de 12.500 de lei, iar mijlocul de transport a fost indisponibilizat în vederea continuării cercetărilor.
Cei în cauză s-au ales cu dosare penale pentru săvârşirea infracţiunilor de contrabandă cu produse din tutun şi evaziune fiscală, cercetările fiind instrumentate sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii